İsrail’de yıkım çatışmaları büyüyor

İsrail’de yıkım çatışmaları büyüyor

Başbakan Netanyahu’nun İsrail’deki bazı Filistin köylerinin yıkılması talimatı vermesi üzerine başlayan yıkım sonrası çatışmalar büyüyor.

Başbakan Netanyahu’nun İsrail’deki bazı Filistin köylerinin ‘Ruhsatsız oldukları gerekçesiyle yıkılması’ talimatı vermesi üzerine başlayan yıkımlar çatışmalara neden oluyor. Necef çölündeki Umm-ul Heran beldesine bağlı Beduin köyündeki çatışmada Filistinli bir öğretmen olan Ebu Kiyan ve Erez Levi isimli bir İsrail polisi öldü. Middle East Eye haber sitesine göre İsrailli yetkililer, Öğretmen Yakub Ebu Kiyan’ın, polislerin üzerine arabasını sürerken vurularak öldürüldüğünü söyledi. Köylülerin ise Ebu Kiyan’nın yıkıma gelen yetkililerle görüşmeye gitmek üzere arabasını sürdüklerini belirttiler. 

El Cezire’nin haberine göre İsrail Parlamentosu Knesset’teki Arap milletvekillerinden oluşan grup da bölgeye ulaşmak isterken İsrail polisi tarafından engellendi. Çıkan arbedede Milletvekili Eymen Avde yaralandı. Avde, İsrail polisi tarafından darbedildiğini, karnından ve sırtından plastik mermiyle hedef alındığını açıkladı. Avn hastaneye sevk edilerek tedavi altına alındı.

Öte yandan aynı habere göre, bağımsız bir siyasi örgüt olan ve İsrail’deki Filistinli gruplar içinde siyasi eylemler örgütleyen Arap Yüksek Gözlem Komitesi, Filistin köylerinde ve İsrail kentlerinde genel eylem yapmaya çağırdı. 

Örgütün Başkanı Mohamed Baraka, uluslararası kurumlara İsrail’deki Filistinli yurttaşların korunmaları çağrısı yaparak, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun açıklamalarının şiddeti ve Filistinlilere karşı işlenen suçları artırdığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER İsrailFilistin