Ankara'da Hrant Dink anmasına polis engeli

Ankara'da Hrant Dink anmasına polis engeli

Hrant Dink için Ankara Yüksel Caddesi'nde düzenlenmek istenen anma etkinliğini polis engelledi.

Katledilişinin 10. yılında Hrant Dink'i anmak için Ankara Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen Hrant Anması Ankara İnsiyatifi polisin engellemesiyle karşılaştı. Aralarında CHP milletvekilleri Selina Doğan, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Mehmet Tüm, HDP milletvekilleri Mithat Sancar, Müslüm Doğan, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan'ın da bulunduğu insiyatif açıklama yapabilmek için uzun süre polisle görüştü. Önce sadece saygı duruşu yapılmasına izin veren polis, bir kişinin slogan atmasını gerekçe göstererek kitleye müdahale etti. Müdahale sırasında kitle alandan uzaklaştırıldı. Milletvekillerinin tekrar araya girmesiyle Hrant Dink için bir dakikalık saygı duruşu yapılmasına izin verildi.

İnsiyatif saygı duruşunun ardından Mülkiyeliler Birliği'nde bir araya gelerek açıklamayı burada gerçekleştirdi. İnsiyatif adına açıklamayı okuyan Mahmut Konuk, polisin açıklamayı engellemesine tepki gösterdi. Konuk, Dink'in Ermeni halkıyla, Anadolu ve Mezopotamya vicdanının arasında gerçek bir gönül köprüsü olduğunu söyleyerek, Dink'in katledilmesinin “taammüden işlenmiş bir devlet cinayeti” olarak tanımladı. Konuk, “Eski ortaklar kanlı bıçaklı düşman olunca, dönemin emniyet ve istihbarat birimlerinde görevli bazı üst düzey polis şefleri de davaya dahil edilerek, Dink cinayeti 'FETÖ işi' denilmeye başlanmıştır. Buz dağının görünen bu kısmı bile soykırımcı devlet ve egemenlik sisteminin bütün bileşenleriyle bu cinayetin içerisinde olduğunu göstermektedir” dedi.

HRANT OLSA 'MÜCADELEYE DEVAM' DERDİ

Ortak açıklamanın ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, OHAL bahanesiyle yas tutmalarının engellenmesini 'kabul edilemez' olarak niteledi. Dink davasının siyasi hesaplaşmalara kurban edildiğini söyleyen Doğan, dayatılan yeni anayasa ve yargı düzeniyle adaletin gelmesi konusunda kaygılı olduklarını belirtti. Bugünlerde herkesin bir güvercin tedirginliği yaşadığını söyleyen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hrant şimdi olsaydı, kızım gitmeyeceğiz, burası bizim ülkemiz, geçmişimizi geleceğimizden kopartamayız. Mücadeleye devam derdi.”

'HESAP SORULMAZSA TOPRAĞIN ÜZERİNDEKİLER DE HUZUR BULMAZ'

HDP Ankara milletvekili Mithat Sancar ise anmayı yasaklamanın yeni bir şey olmadığını, bir devlet geleneği olduğunu söyledi. Sancar, “Yasları yasaklayınca 'arkasında neler var' sormayacağız sanıyorlar. Soykırımların ve mezarsız ölülerin hesabı sorulmazsa bu vahşet devam eder. Toprağın üzerindekiler de huzur bulamaz” dedi. Mecliste görüşmesi süren anayasa değişikliğinin 1915'te yaşananları yasalaştırma çağrısı olduğunu kaydeden Sancar, yüzyıl sonra soykırımın devam ettiğini söyledi. “Bu devletin içinde güvercin kasapları var” diyen Sancar, Hrant'ın ölümü görmesine rağmen hakikatın peşini bıramayarak geride kalanlara büyük bir görev bıraktığını kaydetti. HDP milletvekili Müslüm Doğan da Hrant anısına bir şiir okudu. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ocak 2017 18:32
www.evrensel.net