ORÇEV: Su değirmenleri koruma altına alınmalı

ORÇEV: Su değirmenleri koruma altına alınmalı

ORÇEV Yönetim Kurulu su değirmenlerinin koruma altına alınması için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden talepte bulundu.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Gül Ersan, dernek olarak, Ünye’nin çeşitli mahallelerinde dördü halen çalışır durumda olan, altı adet su değirmeninin koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Müdürlüğüne dilekçe verdiklerini açıkladı. Yörede yaşayanların tahminine göre en yaşlı değirmen 500, en genç değirmen 80 yaşında.

Ersan teknolojinin gelişmesiyle ihtiyaç kalmayan değirmenlerin suların azalmasıyla da tamamen işlemez hale geldiğini belirterek "Sarıhalil Mahallesinde üç; Kaledibi, Gölceğiz ve Kadılar Mahallelerinde birer tane olmak üzere henüz ayakta olan altı değirmenin yok olmaması için derneğimize müracaat eden Ünyeliler, doğal varlıkların korunması kadar kültürel varlıkların da korunmasının elzem olduğunu söylediler” dedi.

Ersan, Ordu’nun neresinde olursa olsun, korunması gereken ağaç, değirmen, kalıntı, çeşme, mezar gibi değerlerin derneğe bildirilmesini isteyerek, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne korunması için talepte bulundukları su değirmenleri hakkında da bilgi verdi. ORÇEV'in bildirimde bulunduğu su değirmenleri şunlar:

Molla Kadıoğlu Değirmeni – Kadılar Mahallesi, 250 yıllık, çalışıyor.

Doğuşçu Değirmeni - Kaledibi Mahallesi, 300 yıllık, çalışıyor.

Karamaz Değirmeni – Gölceğiz Mahallesi, 500 yıllık, çalışmıyor.

Sarıhaliloğulları Değirmeni – Sarıhalil Mahallesi, 80 yıllık, çalışıyor.

Siyami Değirmeni –Sarıhalil Mahallesi, 150 yıllık, çalışmıyor.

Hatip Değirmeni – Sarıhalil Mahallesi, 250 yıllık, çalışıyor.”
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER ORÇEVGül Ersan