CHP'li Fatma Köse: Müfredat değişikliği aceleye getirilemez

CHP'li Fatma Köse: Müfredat değişikliği aceleye getirilemez

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse müfredat değişikliği önerileri için verilen kısıtlı süreyi eleştirerek bu acelenin nedenini sordu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse askıya çıkarılan eğitim müfredatının değişikliğine ilişkin kurumsal öneriler için 6 Şubat'a bireysel öneriler içinse 10 Şubat'a kadar gün verilmesini eleştiren bir açıklama yaptı. Köse eğitim müfredatı gibi önemli bir konuda değişikliğin bu kadar aceleye getirilemeyeceğini belirterek "4+4+4 Eğitim sistemini de, aynı aceleci tavır ve dayatmacı bir anlayışla getirdiğinizi hatırlatmak istiyoruz. Getirdiğiniz bu eğitim sisteminin yarattığı olumsuz etkileri çocuklarımız halen yaşamaktadır." dedi. Fatma Köse'nin açıklamasından satır başları şöyle:

"Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklama ile, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren yeni eğitim müfredatının uygulanacağını, 53 farklı dersin taslak programının, Bakanlık internet sitesinde askıya çıkarıldığını, 6 Şubat'a kadar kurumsal önerilerin, 10 Şubata kadar bireysel önerilerin İnternet sitesine yapılabileceğini, gelecek öneriler doğrultusunda 20 Şubat'tan itibaren ders kitaplarının yazım sürecinin başlayacağını duyurmuştur.

Eğitim müfredatı gibi önemli bir konuda değişiklik bu kadar aceleye getirilerek yapılamaz!

4+4+4 Eğitim sistemini de, aynı aceleci tavır ve dayatmacı bir anlayışla getirdiğinizi hatırlatmak istiyoruz. Getirdiğiniz bu eğitim sisteminin yarattığı olumsuz etkileri çocuklarımız halen yaşamaktadır.

Son 14 yılda, 6 kez Milli Eğitim Bakanı değişti.

Son 14 yılda 13 kez eğitim sistemi ve sınav sisteminde değişiklikler yaptınız.

Eğitim sistemi; 'yap-boz' haline getirilemeyecek kadar önemli, çocuklarımız bu 'yap-boz'un içinde heba edilmeyecek kadar kıymetlidir.

Görüşlerimizi belirtmemiz için verdiğiniz süreye bakılınca, usulen verdiğiniz görülmektedir.

Çocuklarımızın ve toplumun geleceğini doğrudan etkileyen böyle önemli bir konuda, Eğitim Bilimcilerinin, Eğitim Sendikalarının, vatandaş olarak bizlerin görüşleri önemlidir. Böyle önemli bir değişiklik, çok geniş katılım, çok geniş bir mutabakat ile olmalıdır. 

Usulen görüşlerimizi sormayınız! Samimi olunuz! Aceleye getirmeyiniz! 

Görüş ve önerilerimizi dikkate alınız.

Acele ile, dayatarak sadece kendi siyasi ideolojinize uygun eğitim sistemini getirdiğinizde, toplumda kutuplaşma ve ayrışmaya sebep olacaksınız.

Bu nedenle;
Bizler Atatürk İlke ve İnkılaplarının ve cumhuriyetin kazanımlarının eskiden olduğu gibi, müfredatta yer almasını istiyoruz.

Çağdaş, Demokratik, Laik, Bilimsel Eğitim sisteminin vazgeçilmezimiz olduğunu, bir kez daha yüksek sesle, inatla ve kararlılıkla dile getiriyoruz." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net