HDP’li Ertan Meclis’te vekillere seslendi: Hayır deyin

HDP’li Ertan Meclis’te vekillere seslendi: Hayır deyin

Anayasa değişikliğigörüşmelerinde söz alan HDP'li Ertan, milletvekillerini oy verirken tekrar düşünmeye ve halkın sesini dinlemeye davet etti.

Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmelerinde söz alan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, milletvekillerini oy verirken tekrar düşünmeye ve halkın sesini dinlemeye davet etti. 

Ertan şöyle konuştu: 

Bir siyasi parti liderinin, tek bir kişinin devletin tüm üst kademelerinde söz sahibi olduğu bir rejim getirilmek istenmektedir. Bu rejimde Parlamento yok, denetim yok, hesap sorma yok, soru sorma hakkı bile neredeyse yok. Bu sistemde istikrar adına otoriterlik var, kalıcı OHAL var, ekonomik kriz var, işsizlik var. 

‘HAYIR’ DEYİN’

Görüşlerinizin dinlendiği, özgür bir siyasal rejim için, demokrasinin işlediği bir Meclis için "hayır" deyin.

Değerli kadın milletvekili arkadaşlarım; sesimizin kesilmediği, eşit muamele gördüğümüz, her türlü saldırıya beraber "hayır" diyebileceğimiz bir Meclis için "hayır" deyin.

Sokakta, evde, toplumsal yaşamın her alanında şiddete, tecavüze uğrayan kadınları hep birlikte savunmak için ve kadın cinayetlerini önlemek için "hayır" deyin.

İşçinin sömürülmediği, iş cinayetlerine kurban gitmediği, işçilerin, emekçilerin insanca koşullarda yaşayabileceği bir ülke için, toplumsal barışı sağlayabilmek, gencecik insanların ailelerine tabut içinde dönmediği bir ülke için "hayır" deyin.

Karadeniz ormanlarının, Ege'nin zeytinliklerinin, tarihi ve kültürel zenginliklerimizin oldubittilerle sermaye çevrelerine peşkeş çekilmesine izin vermemek için bu teklife "hayır" deyin.

Askeri, sivil, bürokratik darbeleri ve vesayeti, artık, bu toplumun hafızasından silmek için "hayır" deyin.

"Kötü bir işin en gizli şahidi vicdanınızdır" der Hazreti Ömer. Bir arada yaşayabildiğimiz bir Türkiye için vicdanlarınızın sesini dinleyeceğinize inanıyorum. 12 Eylül darbe anayasasını sahiplenmeyen, bunu reddeden ama tüm Türkiye toplumunu kapsayan yeni bir anayasayı hep birlikte oluşturabilmek için hep birlikte "hayır" deyin. (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ocak 2017 15:55
www.evrensel.net