HDP: Grev hakkını engellemek meşru değil

HDP: Grev hakkını engellemek meşru değil

HDP, TİS sürecinde yaşanan anlaşmazlık sonrası grev kararı alan Asil Çelik’te Bakanlar Kurulu’nun grevi engellemesine tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, Asil Çelik grevinin Bakanlar Kurulu kararıyla engellenmesini eleştirdi. Bu kararın sadece Asil Çelik işçilerinin değil, hak arayışında olan tüm işçi ve emekçilerin önünü kesmeye yönelik olduğunu belirten Kemalbay, “Grev hakkının fiilen yasaklanmasını kabul etmiyoruz. Metal işçilerinin hak arayışlarını ve haklı direnişlerini destekliyoruz” dedi.

Kemalbay yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıllarda cam, lastik, metal ve maden işkollarında da pek çok grevin hükümet tarafından ‘milli güvenliği bozduğu’ veya ‘halk sağlığına zarar verdiği’ iddiasıyla ertelendiğini hatırlattı. Bunun fiilen grevlerin yasaklanması ve toplusözleşme hakkının ortadan kaldırılması anlamına geldiğini belirten Kemalbay, “İşçiler açısından en önemli hak arama aracı olan grev, evrensel ve temel bir haktır. Ancak Türkiye’de bu hakkın kullanılmasının önünde engeller bulunmaktadır. 12 Eylül’ün darbeci generallerinin grev hakkını gasp etmek için hazırladıkları yasalar, bugün Erdoğan-AKP Hükümeti tarafından pervasız biçimde kullanılmaktadır” dedi.

Grevin ‘Milli güvenlik’ gerekçesiyle ertelendiğine dikkat çeken Kemalbay, “İşçilerin sefalet ücretine, kölelik koşullarına, iş cinayetlerine mecbur edildiklerine bakılırsa, Erdoğan-AKP iktidarının sağlık ve güvenlikten anladığının paranın ve şirketlerin güvenliği olduğu görülecektir. Bu yasak sadece Asil Çelik işçilerinin ve onların ailelerinin değil; genel olarak sosyal, ekonomik ve demokratik hak arayışında olan tüm işçi ve emekçilerin önünü kesmeye yöneliktir. Grev hakkının fiilen yasaklanmasını kabul etmiyoruz. Metal işçilerinin hak arayışlarını ve haklı direnişlerini destekliyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net