07 Haziran 2012 12:00

Öğretmenlerden kasklı-sopalı-kelepçeli tepki

İLKÖĞRETİM okullarında ve liselerde yarın karne alınırken, eğitimciler de yaşadıkları sorunlara farklı bir biçimde dikkat çekti. 5.5 yaşındaki çocuklarla birlikte bugün basın toplantısı yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, oyun çağındaki çocukların ilköğretime değil, okul &oum

Öğretmenlerden kasklı-sopalı-kelepçeli tepki

Paylaş

‘4+4+4 İÇİN ŞARTLAR UYGUN DEĞİL’

Önümüzdeki dönem 4+4+4 sistemine geçilmesinin veliler ve eğitimcileri endişelendirdiğini kaydeden Koncuk, “kas-sinir koordinasyonu ve okuma-yazma ile sayısal becerileri henüz gelişmemiş çocukların ilkokula başlaması pedagojik olarak sakıncalıdır. Farklı yaş gruplarının aynı sınıfta olması özellikle küçük yaştaki öğrencilerin başarısını olumsuz etkileyecektir” dedi. Okulların fiziki şartlarının uygun olmadığını kaydeden Koncuk, 66-72 ay arası çocuklara ayrı müfredat uygulanacağı belirtilse de uygulamanın nasıl olacağının belli olmadığını ifade etti.

‘200 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR’

Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in belirlemelerine göre eğitim sisteminin 200 bin öğretmene ihtiyacı olduğunu bildirdi. Haziran ayı içerisinde 28 bin, Ağustos ayında ise 100 bin atama beklediklerini ifade eden Koncuk, “atamaları yapılmadığı için 32 öğretmen intihar etti. Yaşanan sıkıntıları görmezden gelmeyin, atamaları yapın” diye konuştu.

‘ÖĞRETMEN HEDEF TAHTASI OLDU’

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “öğretmenler az çalışıp, çok kazanıyor” ifadelerinin öğretmenleri adeta hedef tahtasına yerleştirdiğini belirten Koncuk, öğretmenlerin toplum nezdinde küçük düşürüldüğünü bildirdi. Koncuk, öğretmen maaşlarının en düşük devlet memurunun seviyesine gerilediğini söyleyerek “Öğretmenin bu kadar değersizleştirildiği bir başka dönem daha olmadı” diye konuştu.

Öğretmenlerin önümüzdeki Pazar günü yapılacak Seviye Belirleme Sınavları’nı boykot etmeyi düşündüklerine dikkat çeken Koncuk, “eğer öğretmen kendi yetiştirdiği öğrencisinin sınavını boykot etmeyi düşünüyorsa bunu Hükümetin düşünmesi lazım, masaya yatırması lazım” dedi.

Bu yıl içerisinde öğretmenlerin sopalı saldırıya uğradığının da altını çizen Koncuk, eline sopa alarak, “öğretmenler bu saldırılara maruz kalırken Bakan Ömer Dinçer tüm bu yaşananları tiyatral bir gösteri gibi seyretmiştir. Bakan Dinçer kimin Bakanıdır” diye sordu.

‘30 HAZİRAN’DA EYLEMDEYİZ’

Dinçer’in bu yıl bir de özür grubunda bulunan öğretmenlerin tayin hakkını bir defaya indirdiğine dikkat çeken Koncuk, “Sağlığını kaybeden ya da ailesinden birinin sağlık sorunları yaşamasından dolayı tayin isteyenlere kapı kapanıyor” dedi. Özür grubu öğretmenleriyle 30 Haziran’da Abdi İpekçi Parkı’nda buluşacaklarını sözlerine ekleyen Dinçer, Bakanın taleplerine kulak vermesini talep etti.
(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Siirt Belediye Başkanı Sadak'a yurt dışı yasağı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa