19 Ocak 2017 11:27

General Elektrik’te sendikacı zoruyla oylama yapılıyor

Gebze’de kurulu General Elektrik’te daha önce yapılan grev oylamasına rağmen sendikacı zoruyla yeni oylama yapılıyor.

General Elektrik’te sendikacı zoruyla oylama yapılıyor

Paylaş

Patron sendikası EMİS ile Birleşik Metal-İş yönetimi önceki gece yeniden bir araya geldi. Bu görüşmede patronlar ufak bir farkla yine aynı teklifi yineledi. Bu teklifin ardından sendikacılar Gebze’de bulunan General Elektrik’te işçilerle bir araya geldi.

Fabrikada toplantı yapan sendikacıların ülkenin gidişatından ve Asil Çelik grevinin yasaklanmasından bahsederek, fabrika yönetiminin bundan fazla veremeyeceğini söylediğini aktaran General Elektrik işçileri, “Greve çıkıldığında çevik kuvvet gelir, polis gelir baskı yapılır demeye başladılar” dedi.

‘GREVE EVET DEMİŞTİK BU NEYİN OYMAMASI?’

Sendikacıların konuşmaların ardından sandık kurup teklifi oya sunacaklarını söylediklerini aktaran işçiler, şöyle devam etti:
“Patron grev oylaması yaptırmıştı, ezici bir çoğunlukla evet çıkmıştı. Şimdi oylama yapılmasını istemiyoruz dedik. ‘Sessiz kalan arkadaşlar var onların hakkını yiyemeyiz’ diyerek yine de oylamayı yaptırdılar.”

Sendikacıların yaptıkları konuşmalarla işçileri sözleşmeye onay vermeye zorladığını aktaran işçiler, “Direnişse direniş, durmak yok yola devam deniyordu. Şimdi bakıyoruz tutumları çok farklı” dedi.

Sendikacıların zorlamasıyla yapılan oylamadan da greve evet çıkacağına inandıklarını anlatan işçiler, olası bir grev yasağı karşısında fiili mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyledi: “Geçen dönem Sarkuysan grev yasaklanınca içeri girdi ama direnişe devam etti bizden fazla zam aldı. Aynı sistem devam ederse işverenin çok büyük sıkıntı çekeceği belli. Mücadelenin sonuna kadar devam etmesi gerekiyor.” Fabrikada oylama 16.00-00.00 vardiyasının kullanacağı oylarla sona erecek. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Akıma kapılan vinç operatörü hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa