Sağlıkçılardan Asil Çelik işçileriyle dayanışma

Sağlıkçılardan Asil Çelik işçileriyle dayanışma

SES: Hükümet bir kez daha bizleri şaşırtmayarak; emekçilerin karşısında, sermayenin yanında olduğunu göstermiştir.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Bursa’da bulunan Asil Çelik Fabrikası’nda gerçekleşecek grevin Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesine tepki gösterdi. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, “Hükümet bir kez daha bizleri şaşırtmayarak, emekçilerin karşısında sermayenin yanında olduğunu göstermiştir” denildi.

Yıllardır biriken tüm ekonomik ve sosyal sorunların işçi sınıfı ve emekçilerin sırtına yüklendiği belirtilen açıklamada, “Dolar rekor üstüne rekor kırmakta, petrol fiyatları artmakta, iğneden ipliğe temel tüketim mallarına zam üstüne zam yapılmaktadır. Diğer taraftan hükümet sürekli patronlara indirim, teşvik üstüne teşvik, vergi afları getirerek zenginliklerine zenginlik katmıştır. Sıra işçi ücretlerine gelince patronlar ve hükümet kuruş hesabı yapmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlar Kurulu’nun ‘milli güvenliği bozacağı’ gerekçesiyle grevi ertelemesinin işçilerin hak arama mücadelesinin engellenmesi anlamına geldiği vurgulanan açıklamada, şunlar dile getirildi:
“Metal işçileri ‘birilerinin’ güvenliğini bozmaktadır. İşçilerin birliği, dayanışması, gösterdikleri büyük coşku ve kararlılık başta EMİS patronları olmak üzere tüm patronları, sermaye sınıfını ve onun temsilcisi olan iktidarın güvenliğini bozmaktadır. İşçileri, emekçileri her tür kuralsızlıkla, istedikleri gibi kolayca sömürebilecekleri düzenin güvenliği bozulmaktadır. Bakanlar Kurulu da EMİS patronlarının yanında durduğunu açıkça ilan etmiştir. Asil Çelik işçilerinin grevinin yasaklanmasını kınıyor, ‘Hepimizin grevi’ diyerek ifade ettiğimiz metal işçilerinin mücadelesi ile her türlü dayanışma içerisinde olacağımızı bir kez daha tekrar ediyoruz.” (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net