Senkromeç işçisi atılan işçiler ve alacakları için eylemde

İzmir’de bulunan Senkromeç Fabrikası’nda 53 işçi işten atıldı. İşten atma üzerine işçiler fabrikada üretimi durdurdu.

İzmir Çiğli’de Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu ve Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şubesi’nin örgütlü olduğu Senkromeç’te işçi kıyımı sürüyor.

Krizde olan fabrikada 22 Eylül’de 52 işçinin işine son verilmişti. 18 Ocak günü 33 işçinin işine son verilmesi ve maaşların yatırılmaması üzerine fabrikanın 4-12 vardiyasında çalışan işçiler, sendikanın şube yöneticilerinin de gelmesiyle birlikte üretimi durdurdu. Bunun üzerine 20 işçinin daha işine son verildiği açıklandı. İşçiler ise, atılan işçiler geri alınıp ücretleri ödeninceye kadar işbaşı yapmama kararı aldı.

‘KRİZ DEDİLER CANIMIZI BURNUMUZA GETİRDİLER’

Dün sabah da işbaşı yapmayarak fabrika bahçesinde ve önünde toplanan işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları attı.

Senkromeç 2’nin Baştemsilcisi Mehmet Koç, 9-10 aydır ücret ödemesi yapılmadığını belirterek, “Fabrikanın içinde bulunduğu durum nedeniyle özveri ile çalıştık. Ancak işyeri yönetiminin oynadığı oyunun hergün bini bir para olmaya başladı. Kriz dediler canımızı burnumuza getirdiler. Şu kış günü insanları açlık ve sefaletle boğuşma noktasına getirdiler. Dün geceden beri yapmış olduğumuz eylemler devam edecek. Bu fabrikada artık üretimin işçiye faydası olmuyorsa; işverene de faydası olmayacak. Sendikamızın vermiş olduğu karar da bu doğrultuda. Atılan arkadaşlarımız geri alınıp işbaşı yapıncaya kadar üretim yapmayacağız. Herkes bunu böyle bilsin” dedi.

‘İŞÇİYE SAHİP ÇIKAN YOK’

Koç, OHAL koşullarında da işçiye sahip çıkanın olmadığını ifade ederek, “En az ücret alacağı 25-30 bin lira. Hemen hemen 10 aya tekabül ediyor, gecikme zamları, ikramiyeler, yakacaklar, hiçbir şekilde ödeme yok” dedi.

Bir başka temsilci ise, “Biz bu fabrikanın ayağa kalkması, çalışması için işçiler olarak üzerimize düşeni yaptık. Dün saat 17.00’ye kadar yine mücadelemizi verdik. Bu işverenin işçilere yapmış olduğu hareketi hiçbir zaman için kaldıramıyoruz. 10 aydır maaş alamadığımız halde fabrika ayağa kalksın diye mücadele ederken işveren işçiye “çok güzel” bir çelme taktı. Bu çelme kendine geri dönecek” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ocak 2017 13:53
www.evrensel.net