Yurttaşların yüzde 71'i ekonomik kriz olduğunu düşünüyor

Yurttaşların yüzde 71'i ekonomik kriz olduğunu düşünüyor

Kadir Has Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre vatandaşların yüzde 71'i ekonomik kriz olduğu görüşünde. Başkanlığa destek oranı ise yüzde 43.

Her yıl gerçekleştirilen "Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması"nın 2016 sonuçlarına göre parlamenter sistemi destekleyenlerin oranı yüzde 52.7 olurken, vatandaşların yüzde 43'ü başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sistemini destekliyor.

Yurttaşların yüzde 55'i cumhurbaşkanının siyasi konularda taraf olmaması gerektiğini belirtti. Araştırma kapsamında yurttaşlara bugün seçim olsa hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre yurttaşların yüzde 44.6'sı AKP'ye, yüzde 23'ü CHP'ye, yüzde 10.1'i MHP'ye, yüzde 5.4'ü de HDP'ye oy vereceğini belirtti. Yurttaşların yüzde 43'ü ‘partili cumhurbaşkanlığı' sistemini desteklediğini belirtti. Ancak, partili cumhurbaşkanlığına ilişkin bugün referandum yapıldığı takdirde yurttaşların yönelimi ise yüzde 34.7 ‘Evet,' yüzde 39.7 ‘Hayır' oldu. Halkın yüzde 19.6'sı ise kararsız. 

YÜZDE 71'E GÖRE EKONOMİK KRİZ VAR

Araştırmada ekonomik kriz tartışmaları da yer buldu. Buna göre yurttaşların yüzde 71'i ekonomik kriz olduğunu düşünürken, yüzde 21.1 bu görüşte değil. AKP seçmenlerinin yüzde 60.2'si, CHP, HDP ve MHP'li seçmenlerin de yüzde 80'den fazlası Türkiye'de ekonomik kriz yaşandığı görüşünde. 

OHAL'İN UZATILMASI İSTENMİYOR

Yurttaşların yüzde 59.8'i, darbe girişiminin ardından ülkede OHAL ilan edilmesini onaylarken, yüzde 48.5'i OHAL'in uzatılmaması gerektiğini söyledi. OHAL kapsamında basına yönelik baskıyı onaylayanların oranı yüzde 41.7, onaylamayanların oranı da yüzde 44 çıktı.

'TÜRKİYE DEMOKRATİK BİR ÜLKE' DİYENLER YÜZDE 35

Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35.6 olurken, demokrasinin zayıflamakta olduğunu düşünenler yüzde 28, demokratikleşmekte olduğunu düşünenler yüzde 20.4, ileri demokrasinin yerleştiğini savunanlar yüzde 8.3, demokrasinin olmadığını belirtenler ise yüzde 7.7 oldu.

YÜZDE 50: YARGI SİYASALLAŞTI

Yurttaşların yüzde 50'si yargının siyasallaştığını düşünüyor.

Yurttaşların yüzde 61.7'si ülkede siyasal kutuplaşmanın arttığı görüşüne sahipken, bu kanıya sahip olanların en çok olduğu parti ise yüzde 79.4'le CHP oldu. Kutuplaşmanın ekseninin ise laik-Müslüman olduğu belirtildi. En önemli sorun terörÜlke gündeminin en önemli sorunu yüzde 35'lik oranla ‘terör'. Onu yüzde 25.2'lik oranla "FETÖ" ile mücadele ve yüzde 10.5'lik oranla işsizlik izledi. Hükümetin en başarılı performans gösterdiği alan yüzde 45.8'lik oranla "FETÖ" ile mücadele olarak görülürken, "FETÖ" ile mücadele yöntemlerini toplumun yüzde 71.4'ü onaylıyor. Türkiye'de yeniden bir darbe girişimi olacağını düşünenlerin oranı yüzde 23, aksi görüş belirtenlerin oranıysa yüzde 57.3. 

'FETÖ'NÜN SİYASİ UZANTILARI EN ÇOK AKP'DE' 

Halk, yüzde 37.6 oranla "FETÖ"nün siyasi uzantılarının AKP'de bulunduğunu düşünüyor. Bu oranlar CHP için yüzde 23, HDP için yüzde 7.4, MHP için de yüzde 1.3 oldu. Yurttaşların yüzde 76.1'i IŞİD'in Türkiye için tehdit oluşturduğunu düşünüyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net