19 Ocak 2017 08:53

Fed Başkanı'ndan faiz açıklaması 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, politika faizini 2019'un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini bildirdi. 

Paylaş

fed Başkanı Janet Yellen politika faizini 2019 sonuna kadar yılda birkaç defa artırmayı öngördüklerini belirtti.

Sputnik’in haberine göre, Fed Başkanı Janet Yellen, San Francisco kentinde katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin Fed'in istihdam ve enflasyon hedeflerine yakın olduğunu söyledi. İşsizlik oranının yüzde 5'in altına gerilediğini ve enflasyonun yüzde 2'ye yaklaştığını belirten Yellen, geçen ay yapılan 25 baz puanlık faiz artışının ekonomide kaydedilen ilerlemeyi yansıttığını söyledi. Janet Yellen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi çoğunuz gelecek faiz artışının kesin zamanını ve faizlerin ne kadar yükseleceğini bilmek istiyor ancak basit gerçek şu ki size yanıt veremem çünkü yanıt ekonominin gelecek aylarda nasıl gelişeceğine bağlı. Ekonomimiz çok büyük ve karmaşık; izleyeceği yolun şaşırtıcı dönüşleri ve virajları olabilir ancak size ne beklediğimizi söyleyebilirim. Geçen ay itibarıyla ben ve çoğu meslektaşım federal fon oranını 2019 sonuna kadar yılda birkaç defa artırmayı öngördük. Böylece faiz oranı uzun vadeli tahminiz yüzde 3'e yaklaşacak."

DOLAR VE AVRONUN ATEŞİ YÜKSELDİ

FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları küresel piyasalarda hareketlilik yarattı. Bu hareketliliğin Türkiye piyasalarındaki etkisiyle dolar 3.80 liraya, avro da 4.05 liraya aştı.(EKONOMİ SERVİSİ)  
 

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: Başkanlık döneminde MHP’li bakanlar atanabilir

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa