Anayasa değişikliği teklifinin ilk yedi maddesi kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin ilk yedi maddesi kabul edildi

Meclis’te süren anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin ikinci turunda, teklifin ilk 7 maddesi kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu'nda 61'inci birleşim 2'nci oturum açıldı. Anayasa değişikliğinin 2. tur görüşmelerine tamamlandı. İkinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde görüşme açılmadı, konuşmalar yapılmadı, sadece maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri görüşülerek maddeler oylandı.

Oylamalarda ilk madde 345 oyla, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı madde 342 oyla, yedinci madde 340 oyla kabul edildi.

Teklifin birinci maddesine üzerine önerge işlemleri başlamadan önce söz alan CHP'li Özgür Özel, ‘gizli oy’ kullanımına dair usul tartışması talep etti. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, oturuma 15 dakika ara verdi ve gruplar toplantılarını gerçekleştirdi. Aranın ardından Bahçekapılı ‘usul tartışması’ açtı. Teklifinin birinci maddesi üzerine değişlik önerisi görüşülecek. Maddeye göre, yargı yetkisinin, ‘Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına’ dair hüküm, ‘bağımsız ve tarafsız’ mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

1. madde ile yargı yetkisinin bağımsız ibaresinin yanına ‘tarafsız’ ifadesi ekleniyor. Maddenin kabul edilmesinin ardından çalışmalara 30 dakika ara verildi.

Oylama öncesi TBMM Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın oylamalarda kurallara uyulduğu için teşekkür etmesi, tepki çekerken CHP'liler, Bahçekapılı'nın itirazların ve ihlallerin kayıtlara geçmemesi için sessiz kaldığını vurguladı.

2. madde ile TBMM'deki milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılıyor.

CHP'lilerin canlı yayını esnasında AKP'lilerin açık oy kullanmaya devam ettiği görüldü. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da gizli oy kuralına riayet etmemesi tepkiyle karşılandı.

3. madde, milletvekili olabilme yaşını 25'ten 18'e indiriyor. “Yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar,” ibaresi ise “askerlikle ilişiği olanlar,” şeklinde değiştiriliyor.

Gizli oylama sırasında AKP'li vekillerin ihlalleri devam etti. 

4. madde ile TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek. Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

5. maddenin kabul edilmesiyle Meclisin, Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetleme yetkisi kaldırılıyor. Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verme hakkı elinden alınıyor.

6. madde, milletvekillerinin yürütme organlarına soru sorma ve gensoru verme yetkisini kaldırıyor. Düzenlemede yürütmenin başı olan Başbakana yazılı soru sorabilirken yeni düzenleme ile yürütmenin başı olacak Cumhurbaşkanına değil, yalnızca Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara soru sorulabilecek.

Oylama sırasında AKP’lilerin vekillerin verdiği oyları takip ederek ‘çetele’ tutuğu CHP vekillerince fark edilince oylama sırasında gerginlik çıktı. Meclis Başkanı oturama ara verince verilen ilk oylar geçersiz sayıldı. Oylama tekrar yapıldı.

7. madde, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Cumhurbaşkanı seçiminin nasıl gerçekleştirileceğini düzenliyor.

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekepalı, birleşimi 19 Ocak saat 03.55'te kapattı. Anayasa değişikliği ile diğer maddelerin oylanması için TBMM bugün saat 14.00'te tekrar toplanacak. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ocak 2017 05:32
www.evrensel.net