Urfa ve Bursa'da 26 tutuklama

Urfa ve Bursa'da 26 tutuklama

Urfa'da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan kişilerden 18'i ile Bursa'da 13 Ocak'ta gözaltına alınan 8 kişi tutuklandı.

Urfa'da sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 50 kişiden 19'u 8'inci gününde savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilenlerden, Şiraz Bozan, Hüsamettin Oba, Yasin Boztepe, Ahmet Küba, Celal Güçlü, Ali Haydar Cin, Ali Kaya, İsmail Çilkez, Kerem Taşdemir, Ahmet Beşaltı, Hamza Ceylan, Musa Zengin, Özcan Delen, Mehmet Reşat, Yunus Anyuk, Hasan Başaran ve iki kişiyle birikte toplam 18 kişi "sosyal medya paylaşımları" gerekçe gösterilerek ve "örgüt propagandası" yaptıkları iddiasıyla tutuklandı.

Ahmet Korkmaz ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

BURSA'DA DA 8 TUTUKLAMA

Bursa'da 13 Ocak'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 14 kişi bugün savcılığa çıkartıldı. 14 kişi'den HDP Bursa İl Yöneticileri Aynur Yılmaz, İsmail Hakkı Gökce, HDP Yıldırım İlçe Yöneticileri Roşer Çaçan, Davut Toktaş, HDP Mudanya İlce Eşbaşkanı Halis Şanlı, 10 Ekim Derneği Bursa Temsilcisi Resul Baykara, HDP üyeleri Emrah Çaçan ve Rojbin Töre "propaganda yapmak" ve "Terör örgütüne üye olmak" gerekçeleri ile tutuklandı. Raif Gören, Nizam Getiren, Cevdet Erol, Hıdır Akyol ve Mehmet Akbaş adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Nuh Koçbaş ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Edilinen bilgilere göre savcılıkta "Facebook'ta devlet lehine neden paylaşım yapmadın. Tutuklananlar ile ilgili neden paylaşımlarda bulunuyorsun" diye soru yönetildiği öğrenildi.

Tutuklanan kadınlar Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi'ne götürülürken, erkekler ise Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER UrfaBursaTutuklama