Sinop’ta KESK’ten ‘Anayasa’ tepkisi

Sinop’ta KESK’ten ‘Anayasa’ tepkisi

Sinop'ta KESK bileşenleri Mecliste görüşülen ve 'Başkanlık sistemi'ni öngören Anayasa değişiklik teklifine tepki gösterdi.

Sinop’ta KESK bileşenleri Uğur Mumcu Meydanında basın açıklaması yaparak ‘Başkanlık sistemi’ni öngören Anayasa değişiklik teklifinin geri çekilmesi istedi.

KESK adına açıklamayı okuyan Tüm Bel Sen Sinop Temsilcisi Erkan Kabal, “AKP-MHP dayatması ile fiilen uygulanan başkanlık, anayasal bir rejim haline getirilmek isteniyor” dedi.

Kabal, açıklamasına şu ifadelerle devam etti:
“Siyasal ve toplumsal muhalefetin, ifade, basın, toplanma özgürlüklerinin OHAL rejimi altında baskı altına alındığı, can güvenliğinin kalmadığı milletvekillerinin ve belediye başkanlarının hapsedildiği, içerde ve dışarda savaşın sürdürüldüğü, cezaevlerinin dolup taştığı, ülkenin tamamının yarı açık cezaevi haline getirildiği, sendikal hak ve özgürlüklerin, çalışma hakkının OHAL kararnameleriyle ortadan kaldırıldığı, üniversitelerin üniversite olmaktan çıkarıldığı, akademisyenlere cadı avı uygulandığı, şiddetin, tacizin, tecavüzün alabildiğine meşrulaştırıldığı bir dönemde neresinden bakılırsa bakılsın anayasa yapma koşulları yoktur. Bu, parlamentoya sunulan anayasa değişikliğini baştan gayri meşru kılmaktadır.”

Kabal, dayatmacı ve gayri meşru teklifin geri çekilmesi gerektiğini belirterek emekçileri hak ve özgürlükler için mücadeleye çağırdı. (Sinop/EVRENSEL)

www.evrensel.net