Reina katliamcısının ifadesinden başlıklar

Reina katliamcısının ifadesinden başlıklar

Reina katliamcısı Abdülgadir Masharipov'un ifadesinden öne çıkan bazı başlıklar basınla paylaşıldı.

Reina katliamcısı Abdülgadir Masharipov'un Vatan Caddesi'nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde (TEM) gözaltı işlemleri yaklaşık 45 saattir devam ediyor. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Terörle Mücadele ve İstihbarat uzmanları tarafından risk analizi yapılarak ifade öncesi ön görüşme yapılıyor. Verdiği cevapların doğruluğu tek tek araştırılıyor.

AZ TÜRKÇE BİLİYOR, SORULARI RUSÇA CEVAPLIYOR

Ebu Muhammed El Horasani Kod adlı Abdülgadir Masharipov'a konuşmaya başladığı zaman kendisine önce Türkçe sorular yöneltildi. Bunlara 'Türkçeyi az biliyorum' diyerek cevap vermemesi üzerine İngilizce sorular soruldu. Bunlara da cevap vermeyince aynı sorular Rusça sorulmaya başlandı. Katliamcı dün geceden bu yana Rusça sorulan sorulara akıcı şekilde cevap verdi.

'ONLAR KAFİR OLDUKLARI İÇİN REİNA'YA SALDIRDIM'

İlk soru "Niye Reina'ya saldırdın?" oldu. Masharipov bu soru karşısında, "Onlar kafir olduğu için oraya saldırdım" dedi.

'POLİSİ ÖLDÜRMEDEN İÇERİYE GİREMEZDİM'

İkinci olarak, "Niçin kapıdaki polisi öldürdün?" diye soruldu. Masharipov bu soruya ise, "İlk önce polis bana ateş etti. Onu öldürmeden içeriye giremezdim" dedi.

'İRAN'DA SAHTE PASAPORT YÜZÜNDEN TUTUKLANDIM'

Masharipov'un karşılıklı konuşmalarında ekiplere 2015 yılında İran'da sahte pasaport sebebiyle tutuklandığını söylediği ve yaklaşık 1 ay tutuklu kaldığını söylediği öne sürüldü.

'CANLI BOMBA EYLEMİ YAPACAKTIM'

Cezaevinden çıktıktan bir süre sonra 2016 yılı Ocak ayında kaçak yollarla İran üzerinden Türkiye'ye geldiğini söyleyen Masharipov, "Türkiye'ye geldiğimde Konya'ya yerleştim ve orada 1 yıla yakın kaldım. Bu sürede sürekli Rakka ile mesajlaşma programları sebebiyle irtibat halindeydim. Yılbaşı gecesi Taksim'de canlı bomba eylemi yapmam için talimat verildi, bunun üzerine İstanbul'a geldim. Taksim'de çektiğim keşif görüntüsü bunun içindi. Çektiğim görüntüyü Rakka'ya yolladım IŞİD'in İstanbul emiri Hoca Aka ve yardımcısı tarafından uygun bulundu" dedi. 

'FLASHBANG'LERİ EL BOMBASI SANIYORDUM, PATLAYINCA ANLADIM'

Yılbaşı günü yoğun güvenlik önlemi olması ve bombayı getirecek kişiyle buluşamadığı için durumu Rakka'da bulunan IŞİD'in İstanbul emiri Hoca Aka'ya bildirdiğini anlatan Masharipov, "Hoca Aka, bunun üzerine bölgede ses getirici bir hedef bulmamı söyledi. Daha önceden adını gece kulübü olarak duyduğum Reina'nın önünden saat 22.00 sıralarında geçtim. Fazla güvenlik önlemi olmadığını gördüğüm için burayı uygun bulduğumu onaylatmak için Rakka'ya bildirdim. Kabul edilmesi üzerine, kaldığım evdeki silahı ve el bombası olarak bildiğim Flashbang'leri alarak Reina'ya ölmeye gelerek eylemi gerçekleştirdim. Patlayan bombaların ışık çıkardığını görünce kaçtım" dediği öğrenildi.

'EYLEMİ RAKKA'YA BİLDİRDİM, KAÇMAMI AYARLAYACAKLARDI'

Eylem sonrası Rakka ile irtibata geçerek bir süre sessizce beklemesi gerektiğini, Konya'daki hücrenin kendisine ulaşacağını öğrendiğini söyleyen Masharipov, "Gelen talimat doğrultusunda Ali Mohammed Jameel (Esenyurt'ta yakalanan Irak'lı) ile irtibata geçtim ve Esenyurt'ta onun kiraladığı eve ek olarak Senegal uyruklu Dina A. ile birlikte 4-5 farklı evde kaldık. Ali Mohammed Jameel bize güvenliğin arttığını fark ettiğini söylemesiyle onun yeni kiraladığı eve geçtik" diye anlattığı öğrenildi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ocak 2017 06:42
www.evrensel.net