AKP, gizli oy kurallarını Bakan seviyesinde ihlal ediyor

AKP, gizli oy kurallarını Bakan seviyesinde ihlal ediyor

Anayasa değişiklik teklifinde 2. tur görüşmeleri başladı. İlk maddenin oylamasına AKP'lilerin gizli oy kurallarını ihlal etmesi damga vurdu.

'Başkanlık sistemi'ni öngören Anayasa değişiklik teklifinde 2. tur görüşmeleri bugün başladı.

İlk maddenin oylamasına bir kez daha AKP'lilerin gizli oy kurallarını ihlal etmesi damga vurdu.

Canlı yayın yapan CHP milletvekilleri, AKP'lilerin kabinlere girmeden oy kullandığını vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu dahil, AKP'lilerin gizli oy kurallarına riayet etmediği belirtildi.

Canlı yayına katılan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Anayasa'nın açıkça ihlal edildiğini belirterek "Bu anlayışın yeni Anayasa yapması beklenemez" dedi. Yarkadaş, canlı yayında konuştuğu esnada eski bakan Sema Ramazanoğlu ve AKP'li Milletvekili, Memur Sen eski Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun da açık oy kullandığını belirtti.

CHP'liler, AKP'lilerin gizli oy ihlalleriyle kendi grupları üzerinde mahalle baskısı yarattığını ifade etti. 

İhlaller 2. madde oylaması sırasında da sürdü. TBMM Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın oylama öncesi, gizli oy kurallarına uyulduğu için teşekkür etmesi CHP'lilerin tepkisini çekti. CHP'li vekiller Bahçekapılı'nın tutanaklara geçmemesi için ihlalleri ve itirazları görmezden geldiğini dile getirdi.

İlk turda Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gizli oy kurallarını ihlal ettiği için eleştirilmesini "Sana mı soracağım lan" diye bağırarak yanıtlamıştı. (HABER MERKEZİ)

FOTOĞRAF: ARŞİV

TBMM'DEN CANLI YAYIN

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ocak 2017 20:47
www.evrensel.net