Merkez Bankası'nın çabaları doları düşüremiyor

Merkez Bankası'nın çabaları doları düşüremiyor

Doların küresel düzeyde duraksamasının ve Merkez Bankası’nın frenleyici adımlarının etkisiyle dolar 3.78, avro ise 4.04 lira düzeylerinde seyrediyor.

Donald Trump’ın ABD Başkanlığı görevini devralmasına iki gün kala, değerli dolar hakkında endişe ortaya koyduğuna ilişkin açıklamaları, doları küresel düzeyde bir miktar geriletti. Avro/dolar paritesi, küresel piyasalarda 1.04 - 1.05 düzeyinden, 1.06-1.07 aralığına yükseldi.

Geçen hafta ortasından bu yana bankaları ucuz fonlamayı bırakan Merkez Bankası da önceki gün piyasa kapanışı sonrası bankacıların swap işlemi olarak adlandırdıkları TL depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılması kararı aldı.

Merkez Bankası’nın kararı sonrası dün akşam kapanışta 3.77 lira dolayında işlem gören dolar, bu sabah 3.78 - 3.79 lira aralığına; 4.03 lira dolayında işlem gören avro da 4.04 - 4.05 lira aralığına yükseldi. Anayasa değişikliği görüşmelerinin yarattığı gerginlikle geçen hafta dolar 3.94 lira ve euro da 4.17 liralık tarihi rekor düzeylere tırmanmıştı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER DolarAvroDöviz