18 Ocak 2017 17:45

‘Din dersine katılmama tercihi en tabii haktır’

İstanbul'da çocuğunun din dersinden muaf tutulmasını isteyen velinin davasında mahkeme önemli bir karar verdi.

‘Din dersine katılmama tercihi en tabii haktır’

Paylaş

Yargı, zorunlu din dersine katılımın zorunlu tutulamayacağı yönünde bir karar daha verdi. Dava kararında, ‘din derslerine katılmanın tamamen isteğe bağlı hale getirilmesi en tabii haktır’ değerlendirmesi yer aldı.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Özel Doğu Ataşehir Ortaokulu’nda okuyan 7. sınıf öğrencisinin velilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulması istemiyle 22 Eylül 2015’te yaptıkları başvurunun zımnen reddine ilişkin işlemin iptaline yönelik taleplerini haklı buldu. Dava sonucu dün velilerin avukatı Özge Demir’e tebliğ edildi.

MEB YANITSIZ BIRAKMIŞTI

Sol.org.tr’de yer alan habere göre; veliler Cem Haktan ve Necla Karatekin, o dönem 5. sınıf öğrencisi olan kızlarının din dersinden muaf tutulması için okul ve Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptıkları başvuru yanıtsız bırakılarak olumsuz sonuçlanmış ve bu durumun düzeltilmesi için İdare Mahkemesi’ne dava açmışlardı. Bir yılı aşkın süredir devam eden davada, yürütmeyi durdurma kararı çıkmış, öğrenci din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine katılmama hakkını kazanmıştı. 17 Ocak 2017’de davacıların avukatına davanın olumlu sonuçlandığını bildiren karar ulaştı.

AİHS VE ÖNCEKİ KARARLARA ATIF

İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin kararında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve sözleşmenin “Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü” başlıklı 9. maddesinin 1. fıkrası ile 1 No’lu protokolünün “Eğitim hakkı” başlıklı 2. maddesine, Anayasa Mahkemesi’nin kararına ve Danıştay 8. Dairesinin kararına gönderme yapılarak “dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı” sonucuna varıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Rusya: Türkiye ile ilk hava operasyonunu gerçekleştirdik

SONRAKİ HABER

Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa