Asil Çelik işçileri hem sendika’ya hem de hükümete öfkeli

Bugün grevleri ‘Milli güvenliği bozucu’ gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenen Asil Çelik işçileri hem hükümete hem de sendikaya öfkeli.

Uğur ÖKDEMİR
Hakkı TALİ
Bursa

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren Asil Çelik ile Birleşik Metal arasında görüşülen toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün işçiler grev’e çıktı. Fakat grev Bakanlar Kurulu kararıyla “Milli Güvenliği Bozucu” nitelikte denilerek 60 gün ertelendi.

İşçiler yüzde 25 zam, enflasyon farkı ve kıdem farkı isterken Asil Çelik patronunun yüzde 7.2 zam  dayatması üzerine grev kararı alınmıştı. 

Sabah saatlerinde fabrika önünde toplanan işçiler grevin ertelendiğini öğrenince büyük bir tepki gösterdi. Fabrika önünde işçilere açıklamada bulunan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun, tepkilerin artması üzerine işçileri fabrika içindeki temsilcilikte toplaması ve açıklamayı yemekhanede yapması işçilerin tepkilerini dindirmedi.

‘BİZLERİ KONUŞTURMADILAR BİLE’

Bugün grev’e çıkılacak olmasına rağmen sendikanın bu konu hakkında hiçbir hazırlığı olmadığını söylen bir işçi; “ Sabah fabrika önüne geldik ve grevin ertelendiğini öğrendik. Daha sonra sendika başkanı süreç hakkında bize bilgi vermek için yemekhanede bir toplantı yaptı. Fakat burada sadece gaz alan konuşma dışında bir şey olmadı. Ezberlenmiş bir metin var onu konuştu durdu biz bir şeyler söylemeye kalktık konuşturulmadık” dedi.

Grev öncesi eylem yapma, mesaiye kalmama önerilerine rağmen sendikanın ‘karar almalıyız’ diyerek işi sürece yaydığını ve sonucun da böyle olduğunu belirten işçi; “Geç kaldık her şey için ta yılbaşından önce dedik sürece yaymayalım eylem yapalım diye ama bizi dinlemediler. Sendikanın alternatif planları olmalı. Bize yasal süreci anlatmasınlar, biz bunları zaten biliyoruz. Madem biz greve çıkıyoruz ayın 18’nde dedik; herkes hazırlığını ona göre yapmalı , böyle son dakikada ‘Grev Bakanlar Kurulu tarafından ertelendi ne yapalım yasalar böyle’ diyor. ‘Haklıyken haksız duruma düşmeyelim’ demek yerine ‘Arkadaşlar biz kararımıza sahip çıkıyoruz deseler keşke’” dedi.

‘GREVİMİZ HANGİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR’

Grevin ertelenmesinde Cumhurbaşkanından bütün bakanlara kadar herkesin imzası olduğunu belirten işçi; “ Anlayamadım gitti devletin her kademesinin neden imzası var. Bizim grevimiz neyi tehdit ediyor. Ekmek mücadelesi vermemiz mi tehdit unsuru, biri bunu açıklasın. OHAL var diye haklarımız gasbedilsin ses çıkarmayalım mı hiç, bunu mu istiyorlar bizden. Biz yasa dışı hiçbir şey yapmıyoruz. Yıllardır kayıp olan haklarımızı istiyoruz, bizim grevimiz hiçbir şeyi tehdit etmiyor, sadece patronun yıllardır sırtımızdan kazandığı kârdan hakkımıza düşeni istiyoruz” dedi.

‘HERKES HAKLI BİR İŞÇİ HAKSIZ’

Grevin 60 gün boyunca ertelenmesi halinde olacakları açıklayan başka bir işçi şöyle konuştu; “ 60 gün boyunca patron stok yapacak daha sonra da ‘hadi greve mi çıkıyorsunuz ne yapıyorsanız yapın’ deyip bizi köşeye sıkıştıracak. Bu iş bitti daha grev falan olmaz. Adnan Serdaroğlu’nun yanındaki bir yönetici bize  9 ay yaşanan grevi hatırlatarak ‘O dönemlerde ne kadar zorluk çektik bunu siz çok iyi biliyorsunuz. Evini, arabasını satanlar oldu eşinden ayrılanlar oldu. Bu zorlukları tekrardan mı yaşayalım’ diye bize nasihat veriyor. Peki o 9 ayda yaşananlarda kendilerinin hiç mi kabahati yok? Tek suçlu işçi mi? Hükümet grev yapacağız diye grevi erteliyor, sendikacılar 9 aylık grevde yaşananlardan bizi suçlu tutuyor. Herkes haklı işçi haksız zaten.” 

‘FABRİKADAN ÇIKMAYALIM ÖNERİMİZE, SENDİKA ‘YASAL OLMAZ’ DİYEREK KARŞI ÇIKTI’

Süreci anlattığı sırada Adnan Serdaroğlu’a ‘Fabrikada kalalım çıkmayalım’ dediklerini belirten bir başka işçi; “ Biz bunu söylerken ‘Bu yaptığınız yasal olmaz, suç olur, haklıyken haksız duruma düşeriz’ denildi. Biz de ‘Reno işçileri kendilerini fabrikaya günlerce kapadı, çıkmadı o zaman yasal oluyordu şimdi mi yasal olmuyor’ dedik ses çıkmadı. İşçiler büyük tepki gösterdi: ‘Burada haklarımız yasal olmayan bir şekilde gasbediliyor neden ses çıkarmıyorsunuz’ diye.  Yüksek Hakem Kurulu’na gideceklermiş, ‘iki gün içinde bu işi çözmeye çalışacağız’ diyorlar. ‘Gerekirse bakanlarla başbakanla bir kez daha görüşeceğiz’ diyorlar. Zaten grevi yasaklayanlar bunlar bu iş bitti artık. Bizim dediğimiz zamanda eylemleri yapacaktık greve çıkacaktık. İş işten geçtikten sonra yapsalar ne olacak ki. Bize iki gün sonra başlayacak grevlerden bahsediyorlar orada da bu kılıcı bize yöneltecek, senin bir önlemin bir planın yoksa geçmiş olsun demekten başka çare yok” dedi.

  • 2017/9744 sayısı kararda “Asil Çelik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine bağlı işyerlerinde Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden ertelenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulması; 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesine göre Bakanlar Kurulunca 17/1/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadesi yer aldı. Kararın ekinde ise grevin 60 gün süreyle ertelendiği belirtildi. 

ADNAN SERDAROĞLU: ÜLKEYİ YÖNETENLERİ ARADIK

Fabrika kapısında işçilere açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, şunları söyledi: “Geç saatlere kadar müzakereleri sürdürdük. Sadece işveren ile değil. Sadece bu sabah Gebze’den buraya gelene kadar en az 20 defa telefon görüşmesi ile sürecin çözümlenmesi havasını sürdürdük. Aramadığımız kimse kalmadı. Bu ülkeyi yöneten insanları, bu işin çözümü noktasında göreve davet ettik. Bu işe müdahale edin, bu işi çözmemize yardımcı olun’ dedik.” Patronla görüşmelerde arada az miktarda fark kaldığını hatırlatan Serdaroğlu, “Onları da size soracaktık. Sizlerle paylaşıp sizin onayınızı aldıktan sonra bu süreci tamamlayacağız. Onay vermezseniz zaten davulla zurna ile greve çıkacaktık” dedi. Erteleme kararı sonrası sözleşmeyle ilgili yeni bir süreç başlayacağını da kaydeden Serdaroğlu, “Özel hakem dönemine gireceğiz, eğer birkaç gün içerisinde anlaşma sağlanamazsa özel hakeme gidilecek ve biz orada da dertlerimizi anlatacağız” dedi. 

Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu da yaptığı açıklamayla “Ne yazık ki AKP Hükümeti, sendikamızın pazarlık gücünü tamamen elinden almış, işçinin evine götüreceği ekmeği ve kaderini işverenin ve Yüksek Hakem Kurulunun insafına bırakmıştır” dedi.

YASAKLANAN 9. GREV

Asil Çelik’te ilan edilen grev yasağıyla birlikte AKP Hükümetinin, iktidarda olduğu süre boyunca yasaklanan grev sayısı 9 oldu. Grevlerin büyük kısmı milli güvenliği bozucu olduğu gerekçesiyle yasaklanırken, kimi yasaklara ek olarak “Genel sağlığı bozduğu” gerekçesi de gösterildi.

-AKP Hükümetinin yasakladığı ilk grev 1 Temmuz 2003’te Petrol-İş’in örgütlü olduğu Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ’deki grev oldu. Grev Hükümet tarafından yasaklandı.

-8 Aralık 2003’te, Kristal-İş üyesi 5 bin Paşabahçe işçisinin grevi daha başlamadan yasaklandı.

-Camda yasağın kalkmasının ardından, Paşabahçe işçileri 30 Ocak 2004 günü greve yeniden başladı. Ancak AKP, grevi ikinci kez yasakladı. Milli güvenliği bozucu gerekçesine genel sağlık gerekçesi de getirildi.

-21 Mart 2004’te Lastik-İş’in toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca 20 ayrı fabrikada 5 binin üzerinde işçinin aldığı grev kararı Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı.

-1 Eylül 2005’te, Türkiye Maden-İş’in örgütlü olduğu Erdemir Madencilik’teki grev de yasaklandı.

-27 Haziran 2014’te 5 bin 800 işçinin Şişecam’a bağlı 10 cam fabrikasında 8 gündür sürdürdüğü grev, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

-21 Temmuz 2014’te ise Bakanlar Kurulu, Çöllolar Kömür Sahası işyeri ile Çayırhan Kömür İşletmesinde, Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararını, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

-30 Ocak 2015’te Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş’in, aralarında Anadolu Isuzu, Demisaş Döküm, Federal Mogul, Sarkuysan ve Türk Prysmian Kablo’nun da olduğu 22 fabrikada ilan uyguladığı grevi yasakladı.

-Hükümet son olarak dün, toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine Asil Çelik’te ilan edilen grevi yasakladı.

HER FIRSATTA GREV YASAĞI KAPSAMINI GENİŞLETTİLER

Grevleri erteleme adı altında yasaklayan Hükümet, eline geçtiği her fırsatta grev yasağı kapsamını genişletmeye çalıştı. 2012 yılında THY yönetimi ile Hava-İş Sendikası arasında süren sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve grev aşamasına gelmesi üzerine hükümet apar topar havacılık iş koluna grev yasağı getiren yasayı Meclise getirdi ve 29 Mayıs 2012’de AKP’nin oylarıyla kabul edildi. Yasak ancak 7 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6356 sayılı yeni Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası ile kaldırıldı. 

Hükümet OHAL döneminde de çıkardığı 678 sayılı KHK ile grev yasağı kapsamını genişletti. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesinde “Karar verilmiş veya başlanmış olan kanuni bir grev veya lokavt genel sağlığı veya millî güvenliği bozucu nitelikte ise Bakanlar Kurulu bu uyuşmazlıkta grev ve lokavtı altmış gün süre ile erteleyebilir” olarak yer alan grev erteleme koşullarına “büyükşehir belediyelerinin şehir içi toplu taşıma hizmetlerini, bankacılık hizmetlerinde ekonomik veya finansal istikrarı bozucu nitelikte olması” durumu eklendi.

ERTELEME DEĞİL, YASAKLAMA

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesi “grev ertelemeleri” başlığını taşısa da aslında bu bir yasaklanama anlamına geliyor. Kanuna göre Bakanlar Kurulu grevleri 60 gün süreyle erteliyor. Grevler Bakanlar Kurulu kararıyla durdurulduğunda tarafların anlaşmamaları halinde grevlerin yeniden başlaması yasal olarak olanaklı değil. Bu nedenle 60 gün içinde taraflardan ya anlaşmaları bekleniyor ya da toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılıyor. Bu yapılmazsa sendikanın toplu iş sözleşme yetkisi düşüyor. Dolayısıyla yapılan erteleme değil, açıkça grevin yasaklanmasıdır.

KOMİTELER TOPLANSIN GREV HEMEN BAŞLASIN

Grev yasağının ardından facebookta bulunan Metal İşçilerinin Sesi grubuna yorum yapan EMİS kapsamındaki işyerlerinden metal işçileri, grev yasağı üzerine işyeri komitelerinin hemen toplanması ve 20 Ocak grevinin fiilen hemen başlaması çağrısında bulundu. 


'BAŞKANLIK SİSTEMİ DE GELİRSE HİÇBİR HAKKIMIZI KULLANAMAZ HALE GELECEĞİZ'

Gebze’de görüştüğümüz Artemis işçisi, grev yasağı haberini EMİS sözleşmesi kapsamındaki fabrikalardaki işçilerden duyduğunu belirterek “EMİS kapsamındaki fabrikalarda işçiler 20 Ocak’ta greve çıkacaklardı. Bu yasak aynı zamanda EMİS sözleşmesi kapsamındaki işçilere de bir gözdağıdır” dedi. Hükümetin ve Cumhurbaşkanının hep patronları kolladığını ifade eden işçi “Başkanlık Anayasasının Mecliste görüşüldüğü, AKP Hükümeti’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başkan adayı olarak gösterdiği bir dönemde, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla böyle bir yasak kararı geterildi. Hele bir de başkanlık sistemi gelirse hiçbir hakkımızı kullanamaz hale geleceğiz. Her şey başkanın iki dudağı arasında olacak” dedi. 

Gebze’den Autoliv işçisi de şunları söyledi: “AKP’nin azimli bir sermaye hükümeti olduğunun en büyük kanıtıdır grevlerin yasaklanması. Ve bugün işçilerin bu gerçeği görebilmesi için yeterli şartlar vardır. Asıl Çelik grevinin yasaklanması önümüzdeki MESS sözleşmesinin gidişatıyla ilgili ipuçları veriyor. Metal işçilerinin önümüzdeki sözleşmeden beklentileri büyük ve muhtemelen sendikalar OHAL’i gerekçe gösterip işçilerin beklentilerini düşük tutmaya ve sözleşmeyi beklentilerimizi karşılamayacak şekilde oldu bittiye getirmeyi planlıyorlar. Sendika ayrımı yapmaksızın OHAL’in kaldırılmasını da hedefine alan bir mücadeleye girişmemiz gerekir.”

Kayseri’den Birleşik Metal-İş üyesi işçiler ise şunları dile getirdi: “Asil Çelik işçileri milli güvenliği bozuyormuş! Ne istiyor işçiler: Hakkını! Biz de Kayseri’den metal işçileri olarak sormadan edemiyoruz; hak istemek ne zamandan beri suç oldu? Memleketin son bir yıldır hali hiç iç açıcı değil. Gelen ücret cebimizde kalmıyor. Dolar almış başını gidiyor. Asgari ücrete yapılan zamma bakıyoruz eridi gitti. Elbette mücadele edeceğiz. Asil Çelik işçilerine selam olsun! Sendika kararın arkasında durmalıdır!”

Boydak işçileri de “İşçi ve emekçi kesimin hakkı yenilmektedir”dedi. Başkanlık sistemine de değinen işçiler şöyle devam etti: “Başkanlık böyle bir şey işte. Bir gecede grev yasaklarlar. İşçiye fayda getirmez. İşçi, patrona da, hükümete de güçlü cevap vermezse taleplerine karşılık bulamaz.” 

İzmir’den Birleşik Metal-İş üyesi işçiler de Hükümetin bu kararıyla işçiden değil patronlardan yana olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getirdi. EMİS kapsamındaki işyerlerinden işçiler de sendikanın kurullarını toplayıp değerlendirme yapacağını belirterek “İlk aldığımız kararın arkasındayız, içeride ise içeride, mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ocak 2017 18:55
www.evrensel.net