Ayşegül Terzi davası 8 Mart’a ertelendi

Ayşegül Terzi davası 8 Mart’a ertelendi

Belediye otobüsünde şort giydiği için saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi davasının 3. duruşmasında da ilerleme kaydedilemedi.

Belediye otobüsünde tekmeli saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi davasının 3’üncü duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 8 Mart’a erteledi.

İstanbul'da Çekmeköy'de nöbetten evine dönen hemşire Ayşegül Terzi, şort giydiği gerekçesiyle belediye otobüsünde sanık Abdullah Çakıroğlu’nun tekmeli saldırısına maruz kalmıştı. Hakkında ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’, ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından 9 yıl 4 ay hapis istemiyle dava açılan Çakıroğlu, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

ÇAKIROĞLU’NUN AKIL SAĞLIĞI GÖZLENECEK

İstanbul Anadolu Adliyesi 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ayşegül Terzi ve avukatları katılırken, sanık Abdullah Çakıroğlu gelmedi. Sanığın avukatı Şemsi Dak da mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Duruşmayı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da aralarında bulunduğu kadın örgütleri izledi.

Mahkeme, bir önceki duruşmada sanık Çakıroğlu’nun akıl hastalığının olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’nda gözlem altında tutulmasına karar vermişti.

Bugün görülen duruşmada sanık Çakıroğlu’nun Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesine yatış işleminin yapıldığı anlaşıldı. Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesinde 3 hafta kalacak Çakıroğlu’nun akıl sağlığının yerinde olup olmadığı tespit edilecek.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Halkevleri Derneği’nin davaya müdahil olma taleplerini kabul eden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 8 Mart’a erteledi. Duruşmadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklaması yapan Fidan Ataselim davanın takipçisi olacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net