18 Ocak 2017 12:01

Mesut Baylav kendisini darbeden polislerden şikayetçi oldu

Adana’da gazetemizi dağıttığı için polisler tarafından darbedilen okurumuz Mesut Baylav, polisler hakkında şikayetçi oldu.

Mesut Baylav kendisini darbeden polislerden şikayetçi oldu

Paylaş

Volkan PEKAL
ADANA

Adana’da gazetemizi dağıttığı için yüzü kapalı polisler tarafından ‘shortland’ diye adlandırılan zırhlı aracın içinde darp, işkence ve tehditlere maruz kalan okurumuz Mesut Baylav, kendisini darbeden ve tehditler savuran polisler, yakalama emri veren amirler hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunan Baylav, polislerin cezalandırılmasını talep etti.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HAKKI İHLAL EDİLDİ

Mesut Baylav’ın avukatı Sevil Aracı, müvekkilinin elindeki gazetemiz hakkında toplatma kararının olup olmadığı günümüz teknolojisinde kısa sürede öğrenilebileceğini belirtti. Buna rağmen, müvekkilinin bir saat boyunca dayak, hakaret, tehditle alıkonulduğuna dikkat çeken Aracı, bunun da açık bir hak ihlali olduğunu söyledi. Müvekkilinin elinde muhalif bir gazete olan Evrensel’in olması nedeniyle gözaltına alındığı belirten Aracı, Baylav’ın okuduğu gazete nedeni ile ayrımcılığa uğradığını, düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığını söyledi.

YAŞAM HAKKI İHLALİ VAR

Suç duyurusu metninde müvekkilinin kafasına vurulmasının yaşam hakkı ihlali olduğunu anlatan Aracı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin pek çok kararında da belirttiği gibi; yaşama hakkının ihlal edilmiş olması için mutlaka ölüm olayının gerçekleşmiş olması gerekmediğini ifade etti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 3. maddesinde yer alan, “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz” ifadelerini hatırlatan Aracı, aynı konuyla ilgili Anayasa’da yer alan “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” ifadelerini de hatırlattı.

İŞKENCE YAPILDI 

Polisler tarafından hiçbir suçu ve yakalama nedeni olmadığı halde, haksız gerekçe ile alıkonulan müvekkiline uygulanan şiddetin daha çok işkence tanımı ile örtüştüğüne dikkat çeken Aracı, olayla ilgisi olan polislerin cezalandırılmasını talep etti.

ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş’dan bir kez daha Mahalli çağrısı

SONRAKİ HABER

'Burhan Sadık Sarılar neden öldü' sorusu TBMM gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa