Tutuklu gazeteciler: Ağırlaştırılmış tutukluluk yaşıyoruz

Tutuklu gazeteciler: Ağırlaştırılmış tutukluluk yaşıyoruz

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan bazı gazetecileri ziyaret etti. 

CHP’li Utku Çakırözer, Silivri’deki gazetecileri ziyaret etti. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, ağırlaştırılmış tutukluluk yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyet Gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine  göre Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, 1 haftada 2 saat dışında kimse ile görüştürülmediklerini belirterek, “Ağırlaştırılmış tutukluluk yaşıyoruz” dedi. 
Tedavisi için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tutulan gazeteci yazar Hüsnü Mahalli ise “Hastalığım için olmaması gereken bütün koşullar var” diyerek, odadaki sağlığına aykırı durumu anlattı. 

Tutuklu gazeteciler, haklarındaki soruşturmanın tamamlanıp biran önce iddianamenin hazırlanmasını istedi. Çakırözer, gazetecilerin buluduğu koşulları Adalet Bakanlığı yetkililerine ilettiğini belirterek, “Hüsnü Mahalli’nin durumuyla ilgili de Bakırköy Başsavcısı ile görüştüm. Kendisinin öncelikle tutuksuz yargılanması gerekiyor. Bu olmazsa odasının hastalığı gözönüne alınarak daha iyi olması gerekiyor. Jandarmalar içerde değil kapıda beklemeli. Diğer gazetecilerle ilgili iddianamenin de biran önce hazırlanması gerekiyor” dedi. 

Çakırözer, Silivri ve Cerrahpaşa ziyaretleri sonrası, gazetecilerin anlatıklarını paylaştı

‘1 HAFTADA 2 SAAT GÖRÜŞME YAPIYORUZ’

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu bir haftada yani 168 saatte bir 2 saat dışında kimse ile görüşmediklerini belirterek: “Bir saat eşim, bir saat de avukatım ile görüşme yapabiliyorum sadece. 3 arkadaşımla görüşme hakkım da uygulanmıyor. Ayrıca mektup alışverişi yok. Telefon iki haftada bir on dakika ile sınırlı. Sohbet hakkını da kullanamıyoruz. Adeta ağırlaştırılmış tutukluluk halindeyiz. Bir an önce iddianamenin hazırlanıp, hakim karşısına çıkmak istiyoruz” dedi.

‘FAALİYET KILIFI UYDURMUŞLAR’

Haklarındaki suçlamaların belli olmadığını vurgulayan Akın Atalay şunları söyledi: “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyet ile suçlanyoruz. oysa örgüt adına faaliyet diye bir suç yok. Ancak TCK’de örgüt adına suç işlemek maddesi var. Bu suça ilişkin eylemimiz olmadığı için ‘faaliyet’ kılıfı uydurmuşlar.”

Kadri Gürsel ise bir an önce iddianamenin çıkmasını beklediklerini ifade etti.

‘CESUR OLMALIYIZ’

Reina saldırısından 6 gün sonra haberinin olduğunu dile getiren Ahmet Şık: “Benim yaptığım gazetecilik. Gazeteciler cesur olmak zorunda. Cesur olmayan onurunu yitirir” dedi.

‘BİR ODADA BEŞ KİŞİ KALIYORUZ’

MS hastası olduğunu belirten Hüsnü Mahalli şunları söyledi: “Bu hastalığı tetikleyen en büyük unsurların başında da stres geliyor. Ayrıca ortamın steril olması lazım. Ancak şu an odamda 24 saat iki jandarma bekliyor. Bu bazen 3’e çıkıyor. Ayrıca infaz koruma memuru da olunca, küçük bir odada 5 kişi ile kalmak zorundayım. Odanın içinde duş yok. Koridordaki duşu diğer hastalarla birlikte kullanabiliyorum. Yani benim hastalığım için olmaması gereken her şey var.”

‘6 AYDIR SAVCI YÜZÜ GÖRMEDİK’

6 aydır tutuklu olduklarını hatırlatan Şahin Alpay: “6 aydır hiçbir savcı yüzü görmedik. Emniyet ifadesinden sonra direkt mahkemeye çıkarıldık ve tutuklandık. Şu an Silivri’nin en yaşlı tutuklusuyum. 73 yaşıma bastım. Yazdığım yazıların FETÖ ile ilgisi yok. İddianamenin hazırlanmasını istiyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ocak 2017 08:39
www.evrensel.net