ABD Savunma Bakanlığı: Guantanamo'da 45 kişi kaldı

ABD Savunma Bakanlığı: Guantanamo'da 45 kişi kaldı

ABD, Guantanamo'da kişi sayısının 45'e düştüğünü açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Guantanamo'dan 10 kişinin daha Umman'a gönderilmesiyle kişi sayısının 45'e düştüğünü açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre; ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlığı devralmadan önceki en önemli vaatlerinden biri Guantanamo'yu kapatmaktı. Başkanlık görevini almasından birkaç gün sonra imzaladığı kararnameyle kampın bir yıl içinde kapatılması talimatını veren Obama, bu hedefine ulaşamadı. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, son basın toplantısında, Obama'nın görev süresinde Guantanamo'nun kapatılmasının mümkün olamayacağını ilk kez kabul etti. Earnest, “Bu noktada hapishaneyi kapatma hedefimize ulaşabileceğimizi zannetmiyorum. Bu denemediğimiz anlamına gelmiyor" dedi. 

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Guantanamo'da bulunan esirlerin 'çok tehlikeli' oldukları gerekçesiyle serbest bırakılmaması gerektiğini savunmuştu. Trump mesajında, "Guantanamo'dan artık kimse serbest bırakılmamalı. Çok tehlikeli insanlar ve tekrar savaş meydanlarına gitmelerine izin verilmemeli" ifadelerini kullanmıştı. Aynı gün Trump'ın sözlerine yanıt veren Earnest ise başkanlığın devrine kadar esir transferine devam edileceğini bildirmişti. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER GuantanamoABD