Gazete dağıtımcısının tutukluluk süresi cezaya dönüştü!

Gazete dağıtımcısının tutukluluk süresi cezaya dönüştü!

Kapatılan Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin tutuklu dağıtımcısı Semih Elitaş, bir yıldır mahkemeye çıkamıyor.

Kapatılan Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin tutuklu dağıtımcısı Semih Elitaş, bir yıla yakın bir süredir iddianame hazırlanmadığı için mahkemeye çıkamıyor. Elitaş’ın Babası Emrullah Elitaş, tutukluluk süresinin cezaya dönüştüğünü söyledi.
Manisa’da Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini dağıtırken 9 Mart 2016’da gözaltına alınan ve ardından tutuklanan  Semih Elitaş, yaklaşık bir yıldır neyle suçlandığını bilmiyor. Polisin “Gazete satarak örgüte finansman sağladığı” gerekçesiyle gözaltına aldığı Elitaş’ın üzerinde bulunan abone listesi ise “örgütsel ilişki tablosu” olarak gösterilmişti. Çıkarıldığı Manisa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuklanan Elitaş, bir yıldır mahkemeye çıkmayı bekliyor.

CEZAEVİNDE 3 KEZ DARBEDİLDİ

Avukatların tüm itirazlarına rağmen Elitaş’ın dosyası üzerinde bulunan gizlilik kararı kaldırılmazken, OHAL süreci ile birlikte cezaevlerindeki siyasi tutuklulara yönelik hak ihlalleri Elitaş’a da yansıdı. Elitaş’ın, tutuklu bulunduğu cezaevinde bir yıl içinde 3 kez gardiyanların şiddetine maruz kaldığı ileri sürüldü. Öte yandan Kürtçe savunma vermek istediği için de cezaevi tarafından açılan disiplin soruşturmaları ve diğer soruşturmalarda ifadesi alınmadı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan soruşturmada ise cezaevi yönetimi, Elitaş ve diğer siyasi tutukluları gazete, kitap ve ortak alana çıkma yasağı ile cezalandırdı. Elitaş’ın babası Emrullah Elitaş, iddianamenin hazırlanmadığını belirterek, savcıyla görüştürülmediklerini söyledi. 

Yaşanan sürecin hukukla alakası olmadığını dile getiren Elitaş şunları söyledi: “Bir ülkede birini iddianame hazırlamadan, yargılamadan cezaevinde tutmak tamamen hukuksuzluktur. Zaten Türkiye’de hukukun olmadığı bir gerçek. Anayasa Mahkemesine de başvurduk. Oradan da henüz bir şey çıkmadı. Dosyada gizlilik olduğu için avukatlarımız da bilgi alamıyor. Sanki bir cezası varmış ve o cezayı infaz ediyormuş gibi bir hale dönüştü. Aynı dosyada bir yılı aşkın süredir cezaevinde olanlar var.”  Baba Elitaş, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak yaşanan hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını istedi. (ManisaDİHABER)

www.evrensel.net