Asgari ücret arttı bize de zam yapılacak mı?

Asgari ücret arttı bize de zam yapılacak mı?

Tekstil işçisi Ayten Unay'dan mektup var: Asgari ücret 104 lira arttı ise patron bize de zam yapacak mı? Eğer zam yapmazsa biz ne yapacağız?

Ayten UNAY
İstanbul

Ben tekstil atölyesinde çalışan bir işçiyim. Çocuk okutup evi bir başına geçindiren bir anneyim. İşçi, emekçiler aldıkları üç kuruş ücretle benim gibi evlerini geçindirmeye çalışıyor. Ama her gün çemberimiz daralıyor. Nasıl ayakta durmamız gerektiğini hayat bize öğretiyor maalesef. Doların alıp başını gitmesi merdiven altı çalışan işçi arkadaşlarımızı nasıl etkiliyor?

Ayrıca bu süreçte birçok iş yeri kapandı; işçilerini ücretsiz izne çıkarttı ya da SGK ödemelerini kesti. Asgari ücretin 1404 lira olmasına sevinsek mi üzülsek mi bilemiyoruz. Asgari ücret alan işçilerin maşları artmış oldu. Peki 1400 lira alan işçilerin maşlarına nasıl yansıyacak bu değişiklik? İşyerinde arkadaşlarımla şimdi bu konuyu tartışıyoruz. Asgari ücret 104 lira arttı ise patron bize de zam yapacak mı? Eğer zam yapmazsa biz ne yapacağız? İşte işçi arkadaşlarla bu soruları soruyor ve cevap bekliyoruz.

www.evrensel.net