HDK: Bu nasıl çözüm arayışı?

HDK: Bu nasıl çözüm arayışı?

Van’da belediye başkanları ve BDP’li siyasetçiler ile önceki gün tıp öğrencilerinin gözaltına alınmasına HDK’dan da tepki geldi.Yazılı bir açıklama yapan Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis Yürütme Kurulu, “Bu nasıl çözüm arayışı? Kürt sorunu, baskılar, ölümler, operasyonla

Van’da belediye başkanları ve BDP’li siyasetçiler ile önceki gün tıp öğrencilerinin gözaltına alınmasına HDK’dan da tepki geldi.Yazılı bir açıklama yapan Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis Yürütme Kurulu, “Bu nasıl çözüm arayışı? Kürt sorunu, baskılar, ölümler, operasyonlar ve tutuklamalarla mı çözülecek?” diye sordu.  

Açıklamada Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘Kürt sorununda çözüm’ için bir araya geldikleri gün, ‘KCK’ adı altında sürdürülen operasyonda tıp öğrencilerinin gözaltına alındığı, bir yandan da panzer ve kurşunlarla Kürt halkına saldırıların devam ettiği belirtildi. “F-16’lar, Hakkâri ve Çukurca başta olmak üzere bölgeyi bombalamaya devam ediyor. Hatip Dicle’den sonra, tutuklu Milletvekili Kemal Aktaş’a, yaptığı konuşmadan dolayı verilen cezanın Yargıtay tarafından onandığına dair karar TBMM’ye ulaştırılarak, milletvekilliğinin düşürülmesi tartışılmaktadır. Siyasi ve askeri operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalar artarak sürüyor. Önceki gün Yüksekova’da cenazeleri kaldıran kitleye yapılan silahlı polis saldırısında yaralanan 15 yaşındaki çocuk Özgür Taşar hayatını kaybetti. Bölge tam bir kuşatma altında ve halkın sokağa çıkmasına bile tahammül gösterilmiyor” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bununla da yetinmeyen AKP iktidarı, yıllardır tutuklu bulunan belediye başkanlarını, milletvekillerini, avukatları, gazetecileri, Kürt siyasetçileri, salıvermek, siyasi tutsakları özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak yerine, yeni esirler almaya, yeni belediye başkanları ve Kürt politikacıları tutuklamaya devam ediyor.” Van’da BDP’li belediye başkanları ve siyasetçilerin gözaltına alınmasının kınandığı açıklamada, “Bir yandan Kürt sorununda çözüm arayışları sürdürüyormuş havası yaratan iktidar, diğer tarafta, baskıyı, operasyonları, gözaltı ve tutuklamaları aralıksız olarak sürdürüyor. Kürt sorununda çözüm arayışı içinde olduğunu söylen CHP ise tüm bu olanlar karşısında sesini çıkarmıyor. Bu gelişmeleri “teröre karşı mücadele” kapsamında ele almaya devam ediyor. Bu gelişmeler karşısında sessiz kalınamaz. Kürt halkına, halkın seçilmiş belediye başkanları ve parti yöneticilerine, milletvekillerine karşı sürdürülen bu pervasızlığa son verilmelidir. Kadınlara, emeğe, gençliğe, bilime, farklı inançlara, Kürtlere, aydınlara, çevreye düşman bu iktidar karşısında gösterilen tahammül, her an baskının, şiddetin artması, zulmün hâkim kılınması anlamına gelecektir. Halkların Demokratik Kongresi olarak; her inançtan, her dilden ve her kültürden halklarımızı bu fütursuzluğa karşı çıkmaya, Kürt halkıyla dayanışmaya, barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net