Libyalı komutan, İngiliz Bakan’a dava açma hakkı kazandı

Libyalı komutan, İngiliz Bakan’a dava açma hakkı kazandı

Libya’da muhaliflerin komutanı Abdulhakim Belhac, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’a dava açma hakkı kazandı.

İngiltere’de mahkeme, Libya’nın başkenti Trablus’u ele geçiren muhaliflerin komutanı Abdulhakim Belhac’a, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’a dava açma hakkı verilmesine hükmetti. Yüksek Mahkeme’nin internet sitesinde açıklanan karara göre mahkemedeki 7 hakimin tümü, transfer ve işkence vakalarının Magna Carta’da belirtilen hakları ihlal ettiği için İngiliz hükümetinin yaptığı temyiz başvurusunu reddetti.

Belhac, İngiltere’nin, kendisinin ve eşinin yakalanıp Trablus’a getirilmesine ve ABD ve Libya’da gördükleri işkence ve insanlık dışı muameleye yardım ettiğini savundu. Belhac’ın avukatları, davalı ve eşinin tazminat olarak 1 sterlin talep ettiğini ve özür beklediğini ifade etti. Libya İslami Savaş Grubu’nu kuran Belhac, 2014’te ABD tarafından Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a götürüldüğünü ve o dönem Straw’un başında bulunduğu MI6 istihbarat servisinin Washington’a yardım ettiğini iddia etmişti. Straw ise transferden haberi olmadığını öne sürmüştü. 

1980’li yıllarda Afganistan’da “komünizme karşı cihada” katıldığı bilinen Belhac, el Kaide ve Taliban bağlantısıyla gündeme gelmişti. 
(DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net