TMMOB'dan vekillere 'hayır' mektubu

TMMOB'dan vekillere 'hayır' mektubu

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, anayasa değişikliği teklifiyle ilgili milletvekillerine mektup göndererek 'hayır' demeye çağırdı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, anayasa değişikliği teklifiyle ilgili milletvekillerine mektup gönderdi. Koramaz mektubunda, teklif hakkında toplumun bilgisi sahibi olacağı bir ortamın olmadığını ifade ederek,  “OHAL döneminde olası bir referandum yapmak doğru mudur?” diye sordu. Koramaz, vekilleri oylamalarda ‘hayır’ demeye çağırdı.

Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili milletvekillerine mektup gönderen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz,  teklifin Meclise gelmeden önce toplumda tartışılması gerekirken, bunun yapılmadığının altını çizdi. Teklifin içeriği hakkında toplumun bilgi sahibi olmadığını belirten Koramaz, “Oylama öncesi sağlıklı bir bilgiye sahip olmamıştır. Zira bu değişiklik teklifi toplum nezdinde ne teklif sahipleri tarafından ne de konunun bütün taraf ve uzmanları tarafından tartışılmamıştır.

İki ay sonra topluma bu anayasayı oylayın denilecek. Sizin dahi yeterince bilginiz olmadığına inandığımız bir konuda ve yürürlükteki Anayasa’ya rağmen açık oylamaya zorlandığınız bir ortamda, hele hele bir OHAL döneminde böylesi bir referandum yapmak doğru mudur?” diye sordu. 

‘HAYIR DEYİN’

Koramaz, değişiklik paketinin toplumsal gerilimi ve çatışmayı davet edici nitelikte olduğunu kaydederek, vekillere “Sizleri temsilcisi olarak seçen halkın genel çıkarları, toplumsal vicdan ve geleceğimiz adına sizi, tarih önünde, söz konusu anayasa değişikliği teklifine hayır demeye davet ediyoruz” diye çağrıda bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net