Merkez Bankası'nın 'döviz deposu' kararı da tutmadı

Merkez Bankası'nın 'döviz deposu' kararı da tutmadı

Merkez Bankası'nın, "döviz deposu" açıklaması önemli bir etki yaratmadı. 3.76 lira dolayında işlem gören Dolar, açıklamanın ardından 3.77'ye yükseldi.

Merkez Bankası, dövizdeki hızlı tırmanışa karşı yaptığı "döviz deposu" açıklaması önemli bir etki yaratmadı. Açıklama öncesi 3.76 lira dolayında işlem gören Dolar, açıklamanın ardından 3.7785 liraya kadar yükselirken, açıklama öncesi 4.0260 lira olan avro da 4.0437 lira düzeyine yükseldi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Uygulanmakta olan para ve kur politikası çerçevesinde Türk Lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin ve araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla Türk Lirası depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılmasına karar verilmiştir" denildi.

Açıklamaya göre, söz konusu piyasada ihale yöntemi ile gerçekleştirilecek TCMB taraflı işlemlere ilişkin ayrıntılar veri dağıtım sistemleri aracılığı ile ilan edilecek.

Ancak, Merkez Bankası'nın açıklaması ilk aşamada önemli bir etki yaratmadı. Açıklama öncesi 3.76 lira dolayında işlem gören Dolar, açıklamanın ardından 3.7785 liraya kadar yükselirken, açıklama öncesi 4.0260 lira olan avro da 4.0437 lira düzeyine yükseldi.(DİHABER)

www.evrensel.net