Erdoğan: Kredi musluklarını açmayan karşısında bizi bulur

Erdoğan: Kredi musluklarını açmayan karşısında bizi bulur

SGK Hizmet Binalarının Toplu Açılış Töreninde konuşan Erdoğan: Yatırımcıya kredi musluklarını açmayanlar karşısında bizi görecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan, SGK Hizmet Binalarının Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Sarayda düzenlenen törende konuşan Erdoğan, Türkiye'nin "sosyal bir hukuk devleti" olmanın gereklerini yerine getirdiğini iddia ederek "Mali açıdan şeffaf ve sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemine sahibiz. Artık kurumlarımız, yatırım yapabiliyor. Hizmet kalitesini artırmanın yollarını arayabiliyor. Daha önce aylar süren işlemler, şimdi saatlere sığdırılmış durumda. Dünkü Türkiye'de emekli olmak demek, sefalete mahkum olmak demektir. Elbette gönlümüz çok daha fazlasını arzu eder. Fakat şu gerçeği de kabul etmek lazım. Bugün ülkemizde yaşı gelip emekli olan hiç kimsenin mağdur olması söz konusu değildir. Bugün ülkemizde sınırları içinde yaşayıp da sosyal güvenlik sisteminin dışında kalan kimse yoktur. Sosyal bir hukuk devletiyiz, diyoruz ya bunu lafla yapmıyoruz. Anayasa'daki sadece o cümleyle değil, icraatla yapıyoruz" dedi.

Türkiye'nin demokraside çok önemli ilerlemeler kaydettiğini öne süren Erdoğan, "Sadece fiziki gelişmeyle kalmadık. Demokraside de çok önemli ilerlemeler kaydettik. Milli irade kavramına bizim kadar atıfta bulunan, bizim kadar sahip çıkan bir başka siyasi kadro ve dönem herhalde yoktur. 15 Temmuz'da ülkemizin her yanında benim vatandaşım bu hainlere karşı gövdesini siper etti. Tankın, topun üzerine gittiler. Bu millet çok yüce bir millet. Bu millet çok aziz bir millet. O bakımdan diyorum. Biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne Allah'ın izniyle çıkacağız. Hiç endişe etmeyin. İstiklalimiz ve istikbalimizi kanlarımızla savunduğumuz bu darbe girişimi demokrasi tarihimizin en az Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı 23 Nisan 1920, en az gerçek anlamda çok partili hayata geçtiğimiz 14 Mayıs 1950 seçimleri kadar önemli bir dönüm noktasıdır. Milletimizi harekete geçiren saikler ve göze alınan fedakarlık bakımından bu hadiseyi doğrusu Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'mız ile aynı çizgide görmemiz gerektiğine inanıyorum" dedi.

'PARANIZI BANKADA TUTUN DEMEK VURGUN DEMEKTİR'

Türkiye, ekonomi aracılığıyla saldırıldığını söyleyen Erdoğan, "Elbette bu alanda kendi eksiklerimizden, sıkıntılarımızdan kaynaklanan sorunlar yok değil, var. Bunları gayet iyi biliyoruz. Çözümü için de çalışıyoruz. Nitekim dün gerek Cumhurbaşkanlığı'ndaki ekonomi danışmanlarımla gerekse hükümetteki ekonomiden sorumlu bakan arkadaşlarımızla başta Başbakan'ımız olmak üzere bir çalışma yaptık. Geçtiğimiz 14 yılda ekonomimizin geçirdiği yapısal dönüşüm ortadadır. Gereken yapısal reformlar zaten bizim gündemimizde. Özellikle 2013 yılından beri maruz kaldığımız tüm saldırılar, ekonomi boyutuyla sahnelenmektedir. Bu durumun ekonomiyi durdurma, bu tür çağrılardan sanayicilerimize 'Yatırım yapmayın. Paranızı bankada tutun' söylemlerine kadar çok pek emaresi açıkça ortadadır. Paranızı bankada tutun, dendiği zaman bu ne demektir biliyor musun? Paranı, o finans kuruluşlarının sahiplerine ver. Onlar hiçbir yatırım yapmadan reel sektöre oradan korkunç vurgunlar vursun, demektir. Parayı git, bankaya yatır. Bankanın patronları kimlerse onlar da vurgun yapsın. Bu, odur" diye konuştu.

Konuşmasında düşük faize değinen Erdoğan, "Finans sektörünün sahibi durumunda olanlar eğer bu ülkede, girişimciye, yatırımcıya gerekli kredi musluklarını açmıyorsa açık söylüyorum; karşısında bizi, hükümeti bulacaktır. Çünkü yatırımcı kredi alabilecek ki mevcut yatırımı varsa onu genişletsin veya yeni yatırımlara girsin. Bu yatırım yapıldığı zaman istihdam olacak. İstihdam olunca üretim olacak. Kredi muslukları açıldığında verilen krediler insanı çıldırtırcasına yüksek faizle olmaz da hakikaten dürüst şekilde düşük faizle olursa yatırımcının rekabet gücü artıracaktır. Bu da olduğu zaman Türkiye'nin sıçrama yapması çok daha çabuk olacaktır" dedi.

'PARAYI ACIMASIZ KULLANANLARI, EKONOMİK TERÖR ESTİRİYORLAR, DİYE VASIFLANDIRIYORUM'

"Terör örgütlerinin eylemlerinin ve hedeflerinin gerisinde, ekonomik bir mesaj olduğunu" söyleyen Erdoğan, "Benim bu sözlerim birilerinin hoşuna gitmez. Bundan memnun olmazlar. Hatta bazıları da 'Cumhurbaşkanı olarak siz bunları söylemeyin. Bunları başkaları söyler'. Olur mu? Ben sorumluluk makamındayım. Ben söylemezsem olur mu? Bu millet, bize oy verirken, 'Benim haklarımı sonuna kadar koru' dedi. Biz de sonuna kadar korumaya mecburuz. Parayı acımasız kullananları, ben ekonomik terör estiriyorlar, diye vasıflandırıyorum. Terör örgütlerinin eylemlerine ve hedeflerine baktığınızda işin gerisinde ekonomik bir mesaj bulunduğunu görürsünüz. Oradan sizi vurmak, çökertmek isterler" açıklamasında bulundu.

'ÇARŞIYA PAZARA GELDİĞİ ZAMAN 7-8 LİRAYA ÇIKIYOR, İNSAF'

Yüksek sebze ve meyve fiyatlarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere seslenerek, "Son dönemde döviz kurlarında yaşanan hızlı artışın rasyonel sebeplere dayanmadığını, meselenin üreticileri ve tüketicileri tedirgin ederek, ekonomiyi yavaşlatmak olduğunu kim inkar edebilir? Bakıyorsunuz tarlada domates 1 lira, ama çarşıya pazara geldiği zaman 7-8 liraya kadar çıkıyor. Ne bu? Bu arada olanlar kimler? İnsaf insaf. Bunları da konuştuk. Bu işe kesin bir çözüm bulmamız lazım. Aracı tefecilere lanet olsun, derdik. Buradaki hikaye aslında buraya dayanıyor. Ben çiftçime sesleniyorum. 1 yıl önceden gelip, senin tarlanı satın alanlar noktasında dikkatli ol. Buna göre adımlar atmamız lazım. Planlarımızı buna göre yapacağız" diye konuştu. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tayyip Erdoğan