Tuğluk: Kürtler iradesine sahip çıkacak

Tuğluk: Kürtler iradesine sahip çıkacak

Van'da devam eden oturma eyleminde konuşan DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Kürt halkının bedel ödeyerek bugüne geldiğini belirterek, "Bu halk özgürce yaşamak istiyor. Bu topraklarda canımız ve kanımız var. Biz asla mücadelemizden taviz vermeyiz" dedi. "Artık bu halkın sabrını sınamayın" diyen T

Van'da yapılan baskın ve gözaltılardan sonra Van Belediyesi önünde toplanan kitlenin oturma eylemi sürüyor. Binlerce kişinin katıldığı oturma eyleminde ilk olarak halka seslenen BDP Merkez İlçe Başkanı Rafet Taş, operasyonla 2009 yılında yapılan yerel seçimlerin intikamının alınmaya çalışıldığını belirtti. Taş'tan sonra konuşan DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk konuşmasına, "Onurlu Van halkı sizi sevgiyle selamlıyorum" diyerek başladı. AKP faşizmiyle tekrar karşı karşıya kaldıklarını belirten Tuğluk, "Bu sabah belediye başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımız yönetici arkadaşlarımız gözaltına alınmıştır. Bu kirli operasyonları kınıyor ve lanetliyorum" diye konuştu. Tuğluk, Kürt halkının her zaman iradesine sahip çıkağını ve gözaltına alınan belediye başkanları ile yöneticilerin yalnız olmadığını kaydetti.

KÜRTLERE SİYASİ SOYKIRIM UYGULANIYOR

Kürt halkına "KCK" adı altında soykırım uygulandığını belirten Tuğluk, "Bu operasyonlarla Kürt halkına siz siyaset yapamazsınız diyorlar. Halkımıza onurunuza sahip çıkamazsınız diyorlar. Biz sizi böyle ezeriz mesajını veriyorlar. Bu operasyonlarınızla bizi asla bitiremeyecekseniz. Eğer sizde biraz yürek varsa çıkın meydanlarda bizimle siyasetle mücadele edin. Bu tür kirli oyunlardan vazgeçin" diye seslendi.

"Artık bu halkın sabrını sınamayın" diyerek sözlerini sürdüren Tuğluk, şöyle devam etti: "Bu halkın tahammülünü sınamayın diyoruz. Sizin karşınızda asla teslim olmayacağız. Biz özgürlüğümüzü kimliğimizi istiyoruz. Bu topraklar bizim, bu topraklarda kanımız ve canımız var. Sokaklarda özgür yaşamak bizim hakkımızdır. Kimse bunu durduramaz. Bu halk onuruna sahip çıkarak ve direnerek bedel ödeyerek bugüne gelmiştir. Nasıl geçmişte teslim olmamışsa bundan sonra da olmayacaktır" dedi.

'SİZE BİAT EDEN NAMERTTİR'

Tuğluk, tek amaçlarının Kürt halkının onurlu davasını yürütmek olduğunu dile getirerek, "Bizim tek isteğimiz Kürt sorununun çözüme kavuşmasıdır. Ama görüyorsunuz bizim siyaset yapmamıza izin verilmiyor. Bize 'siz dağda kalın' diyorlar. Yani savaşta ısrar ediyorlar. Eğer barışa zerre kadar inançları olsaydı çözüm fırsatı doğmuştu. Çözüm gerçekleştirebilirlerdi" dedi. Öcalan'ın Kürt sorunun çözümüne yönelik katkılarına da dikkat çeken Tuğluk, "Sayın Öcalan 'biz bu işi aramızda kardeşçe çözelim' dedi. Ama İmralı'da uzatılan barış eli tutulmadı. Savaşta ısrar edildi. Bu operasyonlar bir hesaplaşmadır. 'Hesap mı soracaksınız?' diyoruz. işte hodri meydan sizin karşınızda biat eden namerttir. Halkımız onurlu davasını özgürlükle taçlandıracaktır. Bu mücadele bitmeyecektir. Çözüm umutlarını kırıyorlar. Siz bu umutları kırmaya devam ederseniz barış umutlarını yaratmak mümkün olmayabilir. O zaman bu halk da size 'yeter' der. Bu halk milyonlardır kimse artık yok edemez" diye konuştu. Son olarak Van halkına seslenen Tuğluk, gözaltındakiler bırakılıncaya kadar Van Belediyesi önünde oturma eylemi yapacaklarını belirterek, Van halkını oturma eylemine davet etti.

Tuğluk'un ardından konuşan Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Van'ın Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan hizmetler gördüğünü belirterek, "Bunu hazmedemeyenler belediye başkanlarımızı gözaltına aldı. Ancak Saddam ve Hüsnü Mübarek'in sonu nasıl olduysa Erdoğan senin de öyle olacaktır" dedi. Oturma eylemi devam ediyor. (Van/DİHA)


BASKIN VE GÖZALTILAR ÖZALP'TE DE PROTESTO EDİLDİ

Yapılan baskın ve gözaltıları protesto eden Özalp İlçesi'ndeki esnaf, kepenkleri kapattı. Kepenklerin tamamen kapandığı ilçede kitle Belediye Başkanı Murat Durmaz'ın gözaltına alınmasını kınamak amacıyla belediye binası önünde toplandı. Kitle, sık sık "İrademe dokunma", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Kahrolsun faşizm", "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları atarak oturma eylemi gerçekleştirdi. Burada bir basın açıklaması yapan Özalp Belediye Meclis Üyesi Fesih Duru, "Bu siyasi soykırım politikalarının asıl amacı halkımızın demokratik taleplerini susturmak, belediyelerimizin hizmetlerini engellemek ve ortak irademizi sindirmek amaçlıdır. AKP zihniyeti bilsin ki bu baskılar ne bizi ne halkımızı sindiremez. Bizler diyoruz ki sizler tutukladıkça cezaevlerini doldurdukça halkımız partisini ve belediyelerini sonuna dek sahiplenecektir. AKP halkın iradesi ile seçilen seçilmişlerimiz üzerinde yoğun siyasi soykırım politikalarını bugün de ilimiz ve ilçelerimizde sürdürmüştür. Halkımızın onurlu mücadelesi mutlaka kazanacaktır" dedi. Konuşmanın ardından kitle, Atatürk Caddesi üzerindeki BDP İlçe binasına kadar yürüdü. Kalabalık sloganlar eşliğinde dağıldı.


www.evrensel.net