Lavrov'dan ABD'ye davet

Lavrov'dan ABD'ye davet

Rus Dışişleri’nin 2016 yılı değerlendirmesini yaptığı geleneksel basın toplantısının gündemi Suriye, Astana görüşmeleri ve Donald Trump’tı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus Dışişleri’nin 2016 yılı değerlendirmesini yaptığı geneksel basın toplantısını düzenledi. 2 saat süren toplantının gündemi Suriye’deki son durum, Astana görüşmeleri ve 20 Ocak’ta göreve başlayacak olan ABD Başkanı Donald Trump’tı.

Trump’ın göreve gelmesinin ardından Rusya ile ABD ilişkilerinde başlayacak yeni döneme ilişkin soruları yanıtlayan Lavrov, Suriye görüşmelerine ev sahipliği yapacak Astana’da yeni Washington yönetimi ile ilk resmi teması gerçekleştirebileceklerini söylerek, Trump yönetimini Astana’ya davet etti.

Lavrov şöyle devam etti: “Her ülkenin kendi gelişiminden sorumlu olduğu konusunda Trump’ın görüşünü paylaşıyorum. Trump’ın ekibi ile Suriye’de yapacağımız işbirliğinin, Obama yönetimi ile yaptığımıza göre daha etkili olacağını umuyorum. Trump yönetiminden temsilcilerin Astana’da 23 Ocak’ta düzenlenmesi planlanan Suriye barış görüşmelerine davet edilmesini doğru buluyoruz ve (Astana’ya) geleceklerini umuyoruz. Rusya ve Trump yönetiminin ilk resmi teması Astana’daki görüşmelerde gerçekleşebilir” diye de ekledi.

‘SİLAHSIZLANMAYI TRUMP’LA KONUŞMAYA HAZIRIZ’

Lavrov, Cuma günü görevi devralacak ABD Başkanı Donald Trump için, “ABD ile ilişkilerimizin geleceğinin nasıl olacağı, Trump yönetiminin göreve gelmesi ardından anlaşılacak. Trump’ın, yönetimi döneminde terörle mücadeleyi önceliklerinden biri yapacağı yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Lavrov, Trump’ın Times gazetesine verdiği röportajda, nükleer silahlarını azaltması karşılığında Rusya’ya yönelik yaptırımları kaldırabileceği mesajını vermesine ilişkin soruyu da yanıtladı, “Trump’ın açıklamalarını, silahsızlanma karşısında yaptırımların kaldırılmasını teklif ettiği şeklinde algılamadım. Karşılıklı silahsızlanma konusunu Trump göreve geldikten sonra konuşmaya hazırız” dedi. 

Öte yandan Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerindeki çatışmaların durdurulması için güç kullanılmasının öncelikli olduğunun altını çizen Lavrov, “ABD, IŞİD ve El Nusra’yı Esad’ı devirmek için kullandı” ifadelerini kullandı.

‘ASTANA’NIN AMACI ATEŞKESİ GÜÇLENDİRMEK’

“(Suriye görüşmelerinde) eksik olan, sahadaki durumu gerçekte belirleyenlerin katılmıyor oluşuydu. Bunlara isterseniz silahlı militan, isterseniz de silahlı muhalif gruplar deyin” ifadelerini kullanan Lavrov şöyle devam etti: “Rusya ve Türkiye’nin, ellerinde silahları ile birbirleriyle karşı karşıya gelen bu kişileri sürece çekme girişimleri ile -Suriye hükümetinin de silahlı muhaliflerin saha komutanları ile ateşkes anlaşmasını imzalaması ardından- ileriye doğru çok önemli bir adım attık”

Lavrov ayrıca, “Astana görüşmelerinin amacı, Suriye’deki ateşkes rejimini güçlendirmek ve muhalif saha komutanlarının siyasal sürece katılmasını sağlamak. Suriye’deki her silahlı grup ateşkes sürecine katılabilir”diye konuştu.

AHRAR’UŞ ŞAM ASTANA’YA GİTMEYECEK

Suriye’deki en büyük silahlı cihatçı gruplardan, el Nusra’nın sahadaki müttefiklerinden olduğu halde Batılı devletler ve Türkiye tarafından ‘ılımlı muhalefet’ olarak adlandıran Ahrar’uş Şam, Astana’daki Suriye görüşmelerine katılmıyor. 

Ankara’da Suriyeli muhalifler arasında yapılan müzakerelere yakın bir kaynağın Sputnik’e verdiği demece göre Ahrar’uş Şam, Astana’da örgüt, görüşmelere “uzaktan destek” sunacak. Öte yandan Ceyşul İslam (İslam Ordusu), Sultan Murad Tugayı, Feylak el Şam, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi cihatçılar ve Suudi Arabistan destekli Yüksek Müzakere Komitesi Astana’daki müzakerelere katılmayı kabul etti. Rusya, Türkiye ve İran’ın girişimleri sonucu organize edilen Astana görüşmelerinin 23 Ocak’ta yapılması planlanıyor ancak tarih hâlâ kesinleşmiş değil.

‘FEDERASYON SURİYELİLERİN KARARI’

Öte yandan Lavrov, Suriyeli Kürt örgütlerinin gündeminde ‘Federasyon’ konusu için yorum yapmayı tercih etmedi, “Suriye’nin federalleşip federalleşmeyeceğine sadece Suriyeliler karar verebilir. Ben değil” ifadelerini kullandı. Ancak Rusya’nın çeşitli Kürt siyasi parti ve örgütlerini Şam yönetimi ile görüşmelerine aracılık yaptığı basına yansımıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net