Almanya, aşırı sağcı NPD’yi kapatmıyor

Almanya, aşırı sağcı NPD’yi kapatmıyor

Almanya'da Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Partinin (NPD) kapatılmaması kararı verdi.

Almanya'da aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Partinin (NPD) kapatılması davasında karar açıklandı. Anayasa Mahkemesi, partinin kapatılmamasına hükmetti.

Mahkeme, 6 bin üyesi bulunan NPD’nin Anayasaya aykırı politikalar güttüğünü kabul etti. Ancak Yargıç Andreas Vosskuhle, “Partinin henüz bu yolda başarılı olabileceğini gösteren kayda değer deliller bulunmuyor” dedi.

NPD yöneticileri, ırkçı ve antisemitist oldukları, insan onurunu aşağılayan ve antidemokratik tutum gösterdikleri gerekçesiyle bir süredir yetkililerin takibinde. Almanya’nın davacı eyaletleri, geçen yıl bazı parti yöneticilerin ifadelerini mahkemeye delil olarak göstermişti. Bu deliller arasında yöneticilerin ‘Afrikalı, Asyalı ve Ortadoğuluların asla Almanyalı olamayacaklarına’ dair beyanları bulunuyor.

REFAH PARTİSİ DAVASI İNCELENDİ

Alman basını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) 2003 yılında Refah Partisinin kapatılması kararının Alman Anayasa Mahkemesinin NPD hükmünde belirleyici olacağını ifade ediyordu. AİHM, bir partinin “Devlete somut tehdit oluşturması” ve “Kapatılması yönünde toplumsal açıdan acil bir ihtiyaç duyulması” durumunda kapatılabileceğini belirtiyor. AİHM Refah Partisinin o dönemde “İktidarı ele geçirme şansına sahip olup Türk demokrasisinin temellerini tehdit ettiği” gerekçesiyle Türkiye’deki Anayasa Mahkemesinin kapatma kararının haklı olduğuna hükmetmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net