Pembe Hayat Kuirfest’te bugün (17 Ocak)

Pembe Hayat Kuirfest’te bugün (17 Ocak)

Pembe Hayat KuirFest bugün, ‘qÜLT’ bölümünden Karpuz Kadınve Jason’ın Portresi’ni festival takipçileriyle buluşturacak. 

Pembe Hayat KuirFest bugün, ‘qÜLT’ bölümünden Karpuz Kadın (Watermelon Woman, 1996) ve Jason’ın Portresi’ni (Portrait of Jason, 1967) festival takipçileriyle buluşturacak. 

Pembe Hayat KuirFest ‘qÜLT’ bölümüyle bu yıl Siyah Amerikan kuir sinemasının önemli örneklerine yer vererek Baldwin özel bölümüne bir selam çakıyor. Cheryl Dunye imzalı Karpuz Kadın (Watermelon Woman, 1996), ‘qÜLT’ bölümünde yenilenmiş kopyasıyla bugün bir kez daha seyirci karşısına çıkacak . Film, bir video dükkânında çalışan, genç siyah lezbiyen bir kadın olan Cheryl’in; 1930’larda siyah kadınlarla özdeşleştirilmiş hizmetçi karakterleri oynamasıyla bilinen bir kadın oyuncu hakkında film yapmaya çabalamasını anlatıyor. 

Siyah kadınların tarihini ve hikâyelerini görünür kılması bakımından öncü olan film, siyah lezbiyen bir kadın tarafından çekilen ilk film olarak sinema tarihinde özel bir yere sahip. Arşiv ve bellek arasındaki oyunbaz ve çelişkili ilişkiyi gözler önüne seren Karpuz Kadın, 1996 yılında Berlin Film Festivali’nde Teddy Ödülü’nün sahibi olmuştu. ‘qÜLT’ bölümünün son sürprizi, Ingmar Bergman’ın “hayatımda gördüğüm en sıradışı film”  diye tarif ettiği Jason’ın Portresi (Portrait of Jason, 1967) bugün ilk kez KuirFest izleyicisinin karşısına çıkıyor. Baldwin’in yaşadığı dönemin, 1960’ların New York’unu, eğlence dünyasından siyah eşcinsel bir erkeğin gözünden aktaran Shirley Clarke imzalı film, 50. yılı için restore edilen kopyasından izlenebilir. 

LGBTİ TEMALI İNTERNET DİZİLERİ

Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier’nin filmlerinden oluşan bir seçki de programdaki yerini aldı. Ayrıca, festivalin değişmeyen bölümlerinden biri olan ‘Kuir Belgeseller’den Delikanlının Hası (Real Boy, 2016), LGBTİ temalı internet dizilerine yakından bakan ‘Kuir Diziler’ bölümü ve Glasgow merkezli Glitch Kuir Film Festivali’nin festival için hazırladığı özel seçki bugün KuirFest kapsamında takip edilebilir. 

Pembe Hayat KuirFest, 19 Ocak Perşembe gününe kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Haymatlos Mekân’da, 26-28 Ocak tarihleri arasında da İstanbul’da olacak. 

Marie’nin Düşler Ülkesi Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier, filmlerinden oluşan iki seçkiyle 6. Pembe Hayat KuirFest’in konuğu olacak. Bugün, Losier’nin video ve film çalışmalarından oluşan ‘Marie’nin Düşler Ülkesi’ adlı seçki izleyicilerle buluşacak. Seçkide, yönetmenin birçok formatı ve sinemasal anlatıyı bir araya getirdiği çalışmaları yer alıyor. Losier’nin Gece Kuşu Hermafrodit (Hermaphrodite, 2013), Makyajımı Ye! (Eat My MakeUp!, 2005), Uçan Kazan (Flying Saucey!, 2006), Gondolu Tokatla! (Slap the Gondola!, 2010), Temas’a Yeniden Temas (The Touch Retouched, 2002), Peaches ve Jesper (Kayık Alabora, Kim Ayık Ola) (Peaches and Jesper fell from a boat who remains afloat, 2013) ve Bim Bam Boom: Las Muchas Morenas (2014) gibi hayallerin sınırlarını esnettiği işleri KuirFest kapsamında mutlaka görülmeli. 

Marie Losier’nin festival kapsamında gerçekleştireceği masterclass, yönetmenin sağlık problemi nedeniyle iptal edildi. 

IRKÇILIK VE CİNSİYETÇİLİĞE KARŞI MÜCADELE

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya sinemasından özel seçkileri ve çeşitli festivallerden programcıları Ankara’da ağırlıyor. Glasgow merkezli Glitch Kuir Film Festivali’nin 6. Pembe Hayat KuirFest için hazırladığı özel seçki, ırkçılık ve cinsiyetçilikle mücadeleyi masaya yatırıyor. Festival ekibinden Nosheen Khwaja ve Cloudberry Maclean’in seçkinin gösterimi sonrasında katılacakları söyleşiyle, ırkçılık ve cinsiyetçiliğe karşı mücadelenin seçki üzerinden izleyicilerle tartışılmasına olanak yaratılacak. 

Bölüm kapsamında gösterilen tek uzun metraj olan Major! (2015), 74 yaşındaki trans aktivist Miss Major Griffin-Gracy’nin hayatını ve mücadelesini konu alan etkileyici bir belgesel. 

BİR BİRLİKTE BÜYÜME VE DÖNÜŞME HİKÂYESİ

‘Kuir Belgeseller’in bol ödüllü yapımlarından Delikanlının Hası (Real Boy, 2016) da bugünkü programda yer alıyor. Cinsiyet geçiş sürecindeki Bennett Wallace, endişeli annesiyle dönüşen ilişkisinde bir çıkış yolu aramaktadır. Bir yetişkin ve bir müzisyen olarak da kendi sesini bulmaya çabalayan Bennett, idolü olan müzisyen Joe Stevens’la bir araya gelir. Kimlik ve geçiş temalarını merkezine alan Delikanlının Hası, anne-evlat ilişkisi ve trans dayanışması etrafında örülen bir birlikte büyüme ve dönüşme hikâyesi.

KUİR DİZİLER 

KuirFest bu yıl, son zamanlarda LGBTİ karakterlere ve hikâyelerine ev sahipliği yapan en önemli bağımsız dijital mecralardan biri haline gelen internet dizilerine yakından bakıyor. Programda özel bir ilgiyi hak eden ‘Kuir Diziler’ kapsamında bu ezber bozan yapımlardan ikisi KuirFest seyircisiyle buluşacak.  (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net