‘Hamza Tümeni’ni MİT mi kurdu?’

‘Hamza Tümeni’ni MİT mi kurdu?’

CHP'li Tur Yıldız Biçer, IŞİD'in kaçırdığı iki astsubayın cenazesinin Hamza Tümeni tarafından teslim alındığına ilişkin iddiaları Meclis’e taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, IŞİD tarafından kaçırılan iki astsubayın cenazesinin Hamza Tümeni tarafından teslim alındığına ilişkin iddiaları Meclis’e taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Biçer, “Bu örgüt ile nasıl bir bağlantı söz konusudur ki Hamza Tümeni IŞİD ile Türkiye arasında iletişim sağlıyor” dedi. 

IŞİD tarafından kaçırılan iki askerin yakıldığı videolara ilişkin hala bir yalanlama gelmediğine dikkat çeken Biçer, “Sessizliğin devam etmesi, maalesef ki iki askerin gerçekten de IŞİD tarafından yakılarak katledildiği iddiasını güçlendiriyor” değerlendirmesi yaptı. 

Kaçırılan iki astsubayın naaşının ise IŞİD’den Hamza Tümeni tarafından teslim alındığı yönündeki haberleri hatırlatan Biçer, konuya ilişkin TSK’dan ya da Milli Savunma Bakanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmamış olmasının gerekçesinin açıklanmasını istedi.

Naaşları teslim alan Hamza Tümeni’nin kimlerden oluştuğu hakkında Yıldırım’dan açıklama talep eden Biçer, “Hamza Tümeni adı verilen birliği Türkiye IŞİD ile görüşmek için kendisi mi yarattı? Bu örgüt ile nasıl bir bağlantı söz konusudur ki Hamza Tümeni IŞİD ile Türkiye arasında iletişim sağlıyor?” diye sordu. 

Biçer, “Patlayan bombalara, canlı bombalara, terör eylemlerine müdahale edemeyen, bu konuda zafiyet gösteren MİT terör örgütleriyle görüşmekte pek maharetli anlaşılan” yorumu yaptı. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net