Adalet Bakanı’na çıplak arama sorusu

Adalet Bakanı’na çıplak arama sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, cezaevindeki çıplak arama iddialarını Meclis’e taşıdı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Van F Tipi Cezaevi’nden 6 Ocak 2017 tarihinde Van T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 30 kadar tutuklunun işkenceye maruz kaldığı iddiaları doğru mudur?

Çıplak aramayı kabul etmeyen tutukluların Hizbullah davalarından bilinen ‘domuz bağı’ yöntemi ile bağlandıkları ve ağır bir biçimde dövüldükleri, tutuklulara işkence yapan ‘kişilerin’, ‘Biz gardiyan değiliz, bu cezaevi gerçek cezaevi olacak, bu yüzü unutmayın’ dediği, özellikle Van T Tipi Cezaevi’nde tutukluların kitap, gazete alamadığı, saatlerine el konulduğu, televizyon ve radyolarının olmadığı, aynı davada yargılandıkları tutuklular ile iletişim kurmalarına izin verilmediği iddiaları doğru mudur?

Havaalanlarından, TBMM’ye kadar güvenlik teknolojilerinin yaygın bir biçimde kullanıldığı Türkiye’de cezaevlerinde çıplak arama uygulamasında diretilmesinin sebebi nedir?

2010 – 2017 yılları arasında yıllar bazında 12 Ocak tarihi itibariyle çıplak aramaya ve benzeri uygulamalara karşı çıktıkları için kaç tutuklu ve hükümlü hakkında idari ve adli soruşturma açılmıştır?

Ceza ve tutukevlerinde kitap, gazete bulundurmaktan görüş saatlerine kadar uygulamaların, kuralların farklı olmasının sebebi nedir?

2010 – 2017 yılları arasında yıllar bazında 12 Ocak tarihi itibariyle kaç infaz koruma memuru, cezaevi yöneticisi, cezaevi dış güvenlik görevlisi hakkında işkence ve kötü muamele sebebiyle adli ve idari soruşturma açılmıştır?” (ANKA)
 

www.evrensel.net