17 Ocak 2017 11:25

SeraPool işçileri: Emeğin örgütlenmesi yargılanamaz

SeraPool patronunun, çalışma hürriyetini ihlal gerekçesiyle açtığı davanın ilk duruşması görüldü.

SeraPool işçileri: Emeğin örgütlenmesi yargılanamaz

Paylaş

SeraPool patronunun 115 işçi hakkında, ‘çalışma hürriyetini ihlal ettikleri’ iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması bugün görüldü. 

DİSK'e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan SeraPool işçileri işe iade davası açmış, mahkeme işçilerin işe iadesine ve işçilere tazminat ödenmesine hükmetmişti. Bu gelişmeler üzerine SeraPool patronu 115 işçi hakkında, çalışma hürriyetini ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza davası açtı. Davanın ilk duruşması Anadolu Adalet Sarayı 16. Asliye  Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma öncesi Cam Keramik-İş ve işçiler adliye önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri, Liman-İş Sendikası yetkilileri ve Emek Patisi yöneticileri katıldı.

Açıklamada konuşan Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, "Bu dava son dönemin en büyük davalarından biridir. İtirazımızı ciddi bir biçimde dile getiriyoruz. Emeğin örgütlenmesi yargılanamaz" dedi.

'İŞÇİ SINIFINDAN İNTİKAM ALINMAYA ÇALIŞILIYOR'

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da "SeraPool direnişi tarihimizde ciddi bir kadın direnişi olarak yerini aldı. Yargı kararlarıyla haklılıkları defalarca tescillendi. Ama bu davayla işçi sınıfından intikam alınmaya çalışılıyor. Bu dava fiilen gerçekleştirilen baskı rejiminden bağımsız değildir. Baskı rejiminde işçilerin en temel hakkının nasıl ortadan kaldırılacağının örneğidir. İşçilerin örgütlenme hakkı engellenemez. Tüm arkadaşlarımızın beraat etmesini talep ediyorum" dedi.

'SERAPOOL PATRONUNUN AÇTIĞI DAVA MEŞRU DEĞİLDİR'

Basın açıklamasıní ise Cam Keramik-İş Sendikası Uzmanı Şener Doğan okudu. Bu davanın, SeraPool patronunun sınıf kinini gösterdiğini belirten Doğan, "Bir savcının ve bir hakimin böyle bir karar verip hiç karakol ve mahkeme yüzü görmemiş işçileri sanık sıfatıyla yargılaması tam bir hukuksuzluk örneği, tam bir skandaldır" dedi. SeraPool işçilerinin ceza davası nezdinde son yılların en büyük toplu işçi davasıyla karşı karşıya olunduğunu belirten Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: "SeraPool işçileri kazandıkları davalarla haklılığını defalarca kanıtlamıştır. Bu yüzden Serapool patronunun açmış olduğu dava meşru değildir. Mahkemenin yapması gereken bu davayı düşürmektir."

Açıklamadan sonra SeraPool işçileri ve sendika yöneticileri duruşma için adliyeye girdi. Duruşmaya işçiler dışında kimse alınmadı. Gazetemiz muhabirinin davayı izlemesi "Hakim izin vermiyor" gerekçesiyle engellendi.

İŞÇİLER BERAAT İSTEDİ

Duruşmada mahkeme heyeti işçilerin ifadesini aldı. Suçlamaları kabul etmeyen işçiler, dava sonucunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi bir kararı dahi kabul etmeyeceklerini belirterek beraatlerini talep etti.

Dava yarın diğer işçilerin ifadelerinin alınmasıyla devam edecek. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Servis minibüsü devrildi: Sürücü öldü, 14 öğrenci yaralandı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa