Pamuk'a 2 günde verilen koruma Dink'e 3 yılda verilmedi

Pamuk'a 2 günde verilen koruma Dink'e 3 yılda verilmedi

Tehditlere rağmen 3 yıl boyunca Dink'e koruma vermeyen İstanbul Emniyeti'nin açık ve kesin tehdit olmadığı halde Pamuk'a koruma verdiği ortaya çıktı.

Cansu Pişkin 
İstanbul 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davanın dosyasına dün eklenen belgelere göre, 2005 yılı Aralık ayında hakkında ‘açık ve kesin tehdit olmadığı’ halde yazar Orhan Pamuk'a İstanbul Emniyeti tarafından koruma tahsis edilmiş. İki gün içinde tamamlanan süreçteki evraklar ise dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah imzalı. 

Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın dünkü duruşmasında, yazar Orhan Pamuk'un korunmasına ilişkin yeni evraklar dosyaya eklendi. 16 Aralık 2005 tarihinde Şişli Adliyesi'nde "Türklüğü alenen aşağılamak" suçundan yargılanan Orhan Pamuk davasında yaşanan olaylar sebebiyle Pamuk'a, Koruma Hizmetleri Yönetmeliği 11. maddesine istinaden koruma tahsis edildiği ortaya çıktı.  

PAMUK'A İKİ GÜNDE KORUMA TAHSİS EDİLDİ

Dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör imzasıyla 20 Aralık 2005'te MİT Bölge Başkanlığına gönderilen gizli ibareli yazıda, Pamuk'un ‘terör örgütlerinin açık hedefi durumunda olup olmadığının ve can güvenliğinin tehlike altında bulunup bulunmadığı’na dair belgelerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğüne gönderilmesi isteniyor. 

MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ise aynı gün verdiği cevapta Pamuk'a, Ermeni yanlısı görüşleri nedeniyle, milliyetçi ve muhafazakar kesimler başta olmak üzere çeşitli çevrelerce tepki duyulduğunu, ancak Pamuk'un terör örgütlerinin hedefi konumunda olmadığını belirterek can güvenliğinin tehlike altında olmadığını söylüyor. Dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler imzalı Koruma Şube Müdürlüğüne gönderilmiş yazıda da, Pamuk'un somut bir şekilde tehdit edilmemekle birlikte söz konusu davanın kamuoyunda yoğun bir şekilde işlenmesinden dolayı hedef olabileceği belirtiliyor. Bütün bu yazışmaların ardından 21 Aralık 2005'te İstanbul Valiliğine dilekçe yazan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Pamuk'un İl Koruma Komisyonunda karar verilinceye kadar "1 personelle yakın koruma" tedbiri ile koruma altına alınmasını talep ediyor. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler ise Cerrah'ın gönderdiği yazıya aynı gün "Olur" veriyor. 

PAMUK KORUMA İSTEMEDİ

Dosyaya eklenen evraklara göre, dönemin Koruma Şube Müdürü Olcay Balaban, koruma talebinin olup olmadığını öğrenmek için Pamuk'u arıyor. Balaban Pamuk'a, Terör ve İstihbarat Şubeleriyle yapılan görüşmeler neticesinde bariz olarak herhangi bir kişi veya grubun ya da yasadışı örgütün hedefi olmadığını ancak son günlerde yazılı ve görsel basında çıkan olaylar nedeniyle talebi olması halinde kendisine Vali Olur'u ile hemen bir koruma memurunun tahsis edilebileceğini bildiriyor. Pamuk ise son günlerde kendisine ulaşan herhangi bir tehdidin bulunmadığını ileterek konumu gereği korumalı bir şekilde dolaşmak istemediğini söylüyor ve  koruma talebinin bulunmadığını belirtiyor. 

İstanbul Emniyeti, 2004 yılından öldürüldüğü 2007 yılına kadar somut şekilde tehdit edilen Dink için koruma tahsis etmediği gibi mevcut tehditlere karşı da Dink'i uyarmamıştı.
 

www.evrensel.net