Bu TOMA adalet kovalayacak!

Bu TOMA adalet kovalayacak!

Adana Barosu Yönetim Kurulu toplumsal olaylara müdahil olmak amacıyla kısa adı TOMA olan dava takip kurulu kurdu.

Polisin gaz ve tazyikli su sıkan TOMA'sına alternatif geldi! Adana Barosu bir ilke imza atarak, toplumu ilgilendiren olaylara ve dava süreçlerine müdahil olmak amacıyla kısa adı TOMA olan "Toplumsal Olaylara Müdahale ve Davalara Takip Kurulu" birimi kurdu. Yönetim kurulu kararıyla kurulan birime ilişkin konuşan Baro Başkanı Veli Küçük, en son Adana'da yanan yurt gibi toplumsal yönü olan olay ve davaları takip amacıyla bu girişimde bulunduklarını söyledi.

TECRÜBELİ AVUKATLAR GÖREV YAPACAK

Müdahil olacakları dosyalara tecrübeli avukatları görevlendireceklerini ifade eden Küçük, “Aladağ yangını ve diğer toplumsal yönü olan olaylarda bu kurulda olan arkadaşlarımızın özel takibiyle işi yürüteceğiz. Baronun Kadın Hakları Merkezi, Avukat Hakları Merkezi, Staj Eğitim Merkezi gibi TOMA da toplumsal konularla ilgili bir merkez olacak. Geçmişte birkaç baronun uyguladığı, şuanda uygulamadığı bir merkezdir. Bölgemizde bir ilk olacak. Aktif bir şekilde önümüzde ki dönemde de faaliyet yürütecek” diye konuştu.

BİREYSEL BAŞVURULAR YAPILABİLİNİR

Toplumsal olaylarda mağdur olmuş kişilerin bireysel olarak da TOMA'ya başvurabileceğini belirten Küçük,Aladağ’da yaşanan yangın faciası sonrası aileleri ve yaralıları ziyaret ettiklerini ve soruşturmaya müdahil olma isteğini paylaştıklarını dile getirdi. Küçük, "Topluma mal olmuş olaylara müdahil olacağız. Toplumsal yönü olan ve toplumu ilgilendiren olaylara. Bunlar sel, terör olayları ve Aladağ'da yaşanan yangın faciası gibi olaylar” dedi. (DİHABER)


 

www.evrensel.net