Marmara Üniversitesi laiklik düşmanı yazıyı paylaştı

Marmara Üniversitesi laiklik düşmanı yazıyı paylaştı

Marmara Üniversitesi, İlahiyatçı Öğretim Üyesinin laikliği savunanlarla IŞİD'çileri birbirine benzeten yazısını resmi hesabından paylaştı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hafize Şule Albayrak'ın, hükümet kontrolündeki gazetelerden Star'da yazdığı "Laikçi misyonerler ile DEAŞ'çı vaizlerin benzerliği üzerine" başlıklı yazı, Marmara Üniversitesinin resmi Facebook hesabında paylaşıldı. Laiklik savunucuları ile IŞİD arasında karşılaştırma yapan yazı, tepkiler üzerine kaldırıldı. 

Yazıda, laikliği savunanlar ile IŞİD arasında bir benzerlik kuruluyor, laikliği savunanlar "laikçi misyonerler" diye tanımlanıyor.

Son haftalarda laiklik savunusu konusunda çalışma yapanlara değinilen yazıda şöyle deniliyor:

"Ancak son günlerde üniversitelerde, kahvehanelerde ve insanların toplu halde bulundukları yerlerde ortaya çıkan laikçi misyonerlerin insanları dinlemeye zorladıkları vaazları ve buna yönelik ana akım medyada sergilenen destekleyici tutum 'Acaba dini haklara yönelik geçmişteki baskı ve reddetme politikaları günün birinde yeniden gündeme gelebilir mi?' sorusunu akıllara getirmektedir."

Yazıda ayrıca şu ifadelere yer veriliyor: "DEAŞ zihniyeti kendini ne kadar hakikatin sözcüsü sanıyorsa, laikçi misyonerler de aynı şekilde hakikatin kendileriyle birlikte olduğunu varsayar. Laikçilik de DEAŞ’çılık da topluma yönelen yüzü bakımından yıkıcıdır, her ikisi de egemenlik sevdasındadır."

Laikliği savunanlarla IŞİD'çiler arasında benzerlik kurmak için epey uğraşan Hafize Şule Albayrak, aynı zamanda Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın abisi Serhat Albayrak'ın eşi.

ÜNİVERSİTE ÖNCE PAYLAŞTI, SONRA KALDIRDI

Bu yazının, Marmara Üniversitesinin resmi Facebook sayfasından paylaşılması tepki çekti.

Cumhuriyet'in haberine göre söz konusu köşe yazısının hangi gerekçeyle sayfa üzerinden paylaşıldığı bilinmezken, okulun Facebook sayfasında daha önce başka herhangi akademisyenin bir yazısının paylaşılmamış olması dikkat çekti.

Yaklaşık 3 saat sayfada kalan bu paylaşım, oluşan tepkiler üzerine okulun Facebook sayfasından kaldırıldı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ocak 2017 22:31
www.evrensel.net