'Barzani, ortak isimde uzlaşılırsa görevi bırakırım' dedi

'Barzani, ortak isimde uzlaşılırsa görevi bırakırım' dedi

Barzani'nin siyasi anlaşmazlıklara son vermek için, ortak bir isimde uzlaşılması halinde görevi bırakmaya hazır olduğunu söylediği belirtildi.

Sputnik’e konuşan Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin basın danışmanı Kifah Mahmud, Barzani’nin bir ay önce yapılan bir toplantı esnasında, siyasi partilerin çıkaracağı ortak bir isme görevini bırakmaya hazır olduğunu söylediğini aktardı.

İktidar ile muhalif partilerin son 1.5 yıldır ciddi siyasi anlaşmazlıklar yaşandığı Federal Kürdistan'da Barzani’nin bu öneriyi, çeşitli siyasi güçler arasındaki anlaşmazlığın üstesinden gelmek için yaptığını kaydeden Mahmud, Barzani’nin bu açıklamasıyla topu muhaliflere atmış olduğunu söyledi.

Sözcü şunları söyledi:

“Barzani, bu girişimiyle onların (muhaliflerin) işini maksimum derecede kolaylaştırdı. Tüm siyasi yapılar seviyesinde aktif istişareler yapılıyor. Önümüzdeki günler, bölgenin siyasi hayatındaki önemli değişiklikleri göstermeli.”

Sözcü, Barzani'nin muhaliflere şu teklifi götürdüğünü kaydetti: “Birini başkanlık için aday gösterin. Ben de çıkıp destek vereyim. Sizin hükümeti kurup meclisi de yenilemeniz gerekiyor.”

Mahmud bu teklifin Barzani’nin teklifi olduğunu ancak bunu bir isim üzerinde uzlaşmaları şartıyla yerine getireceğini dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ocak 2017 22:44
www.evrensel.net