Mersin’de homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı sempozyum

Mersin’de homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı sempozyum

Bu yıl 3′üncüsü düzenlenen 'Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Akdeniz Sempozyumu' Mersin'de başladı.

Cemil UĞUR
Mersin


Bu yıl Atlıhan Otel konferans salonunda düzenlenen 3'üncü "Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Akdeniz Sempozyumu" başladı. Sempozyumda çok sayıda avukat, yazar ve akademisyen sunum gerçekleştirecek. Bugün başlayan sempozyum 19 ocak Perşembe günü "OHAL’de kadın ve LGBTİ hareketi" konulu panel ile son bulacak. Sempozyumda film ve belgesel gösterimleri de gerçekleştirilecek.

Sempozyumun açılış konuşmasını Mersin LGBTİ 7 Renk Derneği üyesi Yağmur Arıcan yaptı. Arıcan sempozyumun programını kadın örgütlerine, kitle örgütlerine ve derneklere sorarak belirlediklerini söyledi. Sempozyumun ilk konusu olarak "seks işçiliği mitler-gerçekler" sunumunu yapan Kırmızı Şemsiye Derneği başkanı Kemal Ördek, eşcinsellere yönelik saldırıların 2000’li yılların başından itibaren arttığını belirtti. Medyanın seks işçilerine yönelik diline de değinen Ördek, anaakım medyada yer alan trans kadın ve seks işçilerine yönelik haberleri eleştirdi.

SEMPOZYUM 19 OCAK'TA SON BULACAK

17 Ocak Salı günü birinci oturumda “Kent hakkı kimin hakkı? LGBTİ dostu kent ve mekanlar çalışması" yapılacak. İkinci oturumda  “Belediyelerde eşitlik birimi neden önemlidir?” ve “Yerel yönetimler ve LGBTİ hareketi ilişkisi” tartışılacak.

18 Ocak Çarşamba günü Mersin Tabip Odası binasında sürecek sempozyumun ilk oturumda, “Cinsel sağlık hizmetlerine erişim ve karşılanmamış ihtiyaçlar” ikinci oturumda “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma”  üçüncü oturumda ise “ Cinsellik atölyesi” gerçekleştirelecek. Sempozyumunun son günü Mersin Eğitim-Sen şubesinde gerçekleşecek birinci oturumda “Toplumsal cinsiyet ekonomiye yansıması” konuşulacak. İkinci oturumda "OHAL’de kadın ve LGBTİ hareketi” tartışılacak.

www.evrensel.net