Gazeteci Turan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Gazeteci Turan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Bingöl’de “Örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alınan kapatılan DİHA muhabiri Semra Turan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Bingöl’de 13 Ocak Cuma günü polislerce “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Semra Turan, tutulduğu İl Emniyet Müdürlüğü’nden adliyeye çıkarıldı. Savcılık tarafından ifadesi alınan Turan’ın, Diyarbakır, Dersim, Bingöl gibi kentlerinde takip ettiği haberler için tuttuğu notlar ve sosyal medya hesaplarında yaptığı haber paylaşımları suç delili olarak sunuldu. 

Turan’ın basına yönelik polis baskınları, üyesi olduğu Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptığı basın açıklamaları, Roboski, Cizre ve Şırnak gibi kentlerde yaşanan sivil ölümlere ilişkin DİHA ve JINHA’da çıkan haberleri, Facebook hesabında paylaşması suç unsuru sayılırken, söz konusu haberler emniyet tutanağına “Provokatif haber” olarak geçti. 

Turan, paylaşımları halkın haber alma hakkı ve düşünce özgürlüğü çerçevesinde paylaştığını ve suç teşkil etmeyeceğini belirtti. Turan’ın Bingöl’de bulunan yer altı kaynaklarına ilişkin hazırladığı habere ilişkin tuttuğu notlar, kentte bulunan baro üyesi avukatların numaraları da propaganda unsurları olarak soruldu. 

İHRAÇ HABERİ SUÇ DELİLİ OLDU

Turan’ın hazırladığı çıkarılan KHK ile ihraç edilen öğretmenlere ilişkin hazırladığı “İhraç edilen öğretmenler esnaf oldu” başlıklı haber ile geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da polislerce yıkılan Roboski Anıtı’na ilişkin hazırladığı Roboski Anıtı’nın heykeltıraşı: Katliamı sahiplenmek midir?” başlıklı haberleri de suç unsuru sayıldı. 

Turan, savcılıkta alınan ifadesi ardından adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk edildi. Mahkeme talebi yerinde bularak, Turan’ı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. (DİHABER)
 

www.evrensel.net