Isuzu işçileri dayatmaya karşı direnişe başladı

Isuzu işçileri dayatmaya karşı direnişe başladı

Anadolu Isuzu fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler patronun dayatmalarına karşı direnişe geçti.

Anadolu Isuzu fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler patronun telafi çalışması ve zorunlu yıllık izin dayatması üzerine direnişe geçti. 

Çayırova Şekerpınar’daki fabrika panolarına önceki gün asılan yazıda, “Olumsuz piyasa koşulları ve bunun beraberinde getirdiği talep yetersizliği” sebebiyle 16-20 Ocak tarihleri arasında 5 gün üretimin duracağı ve bu günler için telafi çalışmasının uygulanacağı duyuruldu. 

İŞÇİLER FABRİKA ÖNÜNDE BEKLİYOR

Aynı ilanda 23-28 Ocak tarihleri arasında ise yıllık izin uygulaması yapılacağı da belirtilirken, Isuzu’da işçiler bu dayatmaları kabul etmeyerek fabrika önünde direnişe başladı. Patron tarafından yazılan yazıya göre bugün üretimin yapılmayacağı söylenirken, fabrika önünde bekleyen işçiler ekonomik krizin faturasının kendilerine ödettirilmesine izin vermeyeceklerini söylediler. Patron ise direnişi kırmak için fabrika önünde bekleyen işçilerin, tuvalet ihtiyaçlarını karşılamasına dahi izin vermiyor. Avukatlar aracılıyla tutanak tutan ve imza toplayan işçiler, bu dayatmayı kabul etmeyeceğini ifade ettiler. (Kocaeli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ocak 2017 15:46
www.evrensel.net