BTS: Yolcu güvenliği yandaşa kurban gidecek!

BTS: Yolcu güvenliği yandaşa kurban gidecek!

BTS TCDD'de “yeniden yapılandırma” adı altında 'yandaş kadro' ataması yapılarak, yolcu güvenliğinin riske edildiğini duyurdu.  

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) yazılı açıklama yaparak, TCDD'de “yeniden yapılandırma” adı altında 'yandaş kadro' ataması yapılarak, yolcu güvenliğinin riske edildiğini duyurdu.  

TCDD’de, “yeniden yapılandırma” adı altında başlatılan yol ve köprü vb. gibi sanat yapılarının bakımı, onarımı, yenilenmesi işlerinden sorumlu olan yol teşkilatı ve her türlü telekomünikasyon sinyalizasyon ve elektrifikasyondan sorumlu olan tesisler teşkilatı birleştirildi. 

BTS ise yaptığı yazılılı açıklamada, durumun birleştirme değil teknoloji ve bilimle iş yürütmesi gereken, tesisler teşkilatının, yol teşkilatına devredildiğini duyurdu. Bu işlemi “demiryolu tekniği, iş barışı ve güvenliği açısından, intiharla eşdeğerdir” diye belirtilen  BTS açıklamasında,  “Teoride bu teşkilatların konuları birbirinden ayrıdır. Pratikte yaptıkları iş ve kullandıkları teçhizatlar birbirinden ayrıdır. Eğitimleri, mühendislik bilimi tamamen ayrıdır. Hal böyle iken, bu tip bir birleştirme yapmak, amacı ne olursa olsun, hem işletmecilik açısından, hem de iş güvenliği açısından çok tehlikelidir” denildi. 

'İŞ GÜVENLİĞİ İHLALLERİ YAŞANACAK'

BTS açılamasında TCDD'de teşkilatların birleştirmelerle kadrolaşma hareketinin de hız kazandığına dikkat çekilerek, “Vekaleten-asaleten atamalarla bu hız kazanmıştır. Yeni kurulan 'demiryolu bakım dairesi' teşkilatının daire başkanlığına 'yol' kökenli personel atanırken, bölgelerde de bu müdürlüğün başına 'müdür' ünvanıyla yine 'yol' kökenli personel atandı. Bu durum en alt bölgesel müdürlüklerde de aynı şekilde olacak olup, böylelikle, eski tesisler teşkilatı ve işyerlerini, tesisler teşkilatının işlerini bilmeyen, anlamayan “yol” kökenli personel yönetmeye başlayacaktır/başlamıştır! Ama kimse kimsenin işinden anlamadığı için, oluşan kaos ve işyeri huzursuzluğu, akabinde, (bilgisizlikten kaynaklı) iş güvenliği ihlallerini getirecek ve büyük olaylar meydana gelebilecektir” diye kaydedildi. 

'YANDAŞ KADRO'

BTS açıklamasında atamaların liyakate göre yapılmadığının altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi: “Müdürlüklere atama yapılırken, teknik mühendislik fakültesi mezuniyetine bakılmaksızın, 'siyasi yandaş' temelli ve kadrolaşma mantığıyla davranılmıştır. Bunun en bariz örneği ise, Haydarpaşa merkezli 1. Bölge Müdürlüğü bünyesinde yaşanmış ve kurulan 1.Bölge Demiryolu Bakım Müdürlüğüne, teknik fakülte mezunu olmayan Mümin Karasu isimli personel vekaleten atanmıştır. Normal şartlarda, servis müdürü olacak personel için, mevzuatta; 'mühendislik fakültelerinin inşaat, harita bölümlerinden mezun olma' kesin şartı da vardır. Asil kadroların vekalet eliyle yürütülmesi de başlı başına bir hukuk katliamı olup, bu mantık siyasi kadrolaşma yapıldığının en büyük göstergesidir. Genel Müdürlük ve Bölgelerdeki atamalar mercek altına alınarak atanma şartlarına haiz olmayan kadrolaşma mantığıyla yapılan atamalar, deşifre edilecektir.”(Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net