Pembe Hayat Kuirfest’te bugün (16 Ocak)

Pembe Hayat Kuirfest’te bugün (16 Ocak)

Pembe Hayat KuirFest programında bugün Fransız yönetmen Marie Losier’nin filmlerinden oluşan bir seçki gösterimde olacak

Pembe Hayat KuirFest programında bugün, Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier’nin filmlerinden oluşan bir seçkiyi ağırlıyor.

Festivalin değişmeyen bölümlerinden ‘Gökkuşağının Altında’ ve ‘Kuir Belgeseller’den filmlerin yanı sıra; arşiv ve bellek arasındaki ilişkiyi “lubunlaştıran” ‘arşiv-i lubun’ seçkisi ve festival kapsamındaki ikinci gösterimini yapacak olan Paris Yanıyor (Paris is Burning, 1990) da izleyicileri filmler arasında seçim yapmakta zorlayacak gibi görünüyor.

Ayrıca festival bugün, ‘Kuir Diziler’ bölümüyle, son zamanlarda LGBTİ karakterlere ve hikâyelerine ev sahipliği yapan en önemli bağımsız dijital mecralardan biri haline gelen internet dizilerine yakından bakacak. Pembe Hayat KuirFest, 19 Ocak Perşembe gününe kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Haymatlos Mekân’da, 26-28 Ocak tarihleri arasında da İstanbul’da takip edilebilir.

Marie’nin İlham Perileri Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier, filmlerinden oluşan iki seçkiyle 6. Pembe Hayat KuirFest’in konuğu olacak. Festivalde bugün ‘Marie’nin İlham Perileri’ adını taşıyan seçki izleyicilerle buluşacak. Seçkide, Losier’nin Richard Foreman, Guy Maddin, Tony Conrad, George Kuchar, Alan Vega gibi öncü avangart yönetmenlerin coşku dolu portrelerini, kendi avangart tarzıyla birleştirerek filme aldığı yapımlar yer alıyor. Marie Losier’nin fantastik, oyuncaklı, şamatalı ve heyecan verici filmlerini kaçırmayın.

‘ARİANNA’ GÖKKUŞAĞININ ALTINDA

 ‘Gökkuşağının Altında’ bölümünde, prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren Arianna (2015) ve Almanya yapımı Henüz Bitmedi (Nichts ist erledigt, 2016) gösterilecek. Arianna, 19 yaşındaki interseks bir bireyin kendini ve bedenini keşfetme hikâyesine odaklanıyor. Henüz regl olmamış ve bedeni yaşıtlarınınki gibi gelişmemiş olan Arianna hormon tedavisi görmektedir. Ailesiyle, en son üç yaşında gittiği göl kıyısındaki evlerine yaptığı ziyaret çok eski anıları canlandıracak, Arianna’nın bedeni ve cinselliğiyle yeniden tanışmasına vesile olacaktır.

Henüz Bitmedi, kurumsal feministlerce düzenlenen ve yeni üreme teknolojilerinin sağladığı “özgürlükleri” anlatan bir konferansı konu alıyor. Katılımcıların çoğunun üst sınıftan olduğu konferans sırasında vestiyerde çalışan üç kadının konuyla ilgili tartışmalarını merkeze alan film, güçlü ve çok boyutlu kadın karakterleriyle dikkat çekiyor.

ŞİMDİ KİM SEVECEK BENİ? KUİR BELGESELLER’DE

Prömiyerini 66. Berlinale’de gerçekleştiren ve Panorama bölümünde İzleyici Ödülü’nün sahibi olan Şimdi Kim Sevecek Beni? (Mi Yohav Otti Akhshav?, 2016) bugün ilk kez KuirFest takipçileriyle buluşacak. Saar, 20 yıl önce eşcinsel olduğunu açıklamış ve İsrail’de ailesiyle birlikte dâhil olduğu kibutzun kurallarına karşı geldiği gerekçesiyle sürülmüştür. Hayatı boyunca hiçbir beklentisini karşılayamamış olduğu ailesi için artık Saar diye biri yoktur. Bunun üzerine Saar, kimliğini özgürce yaşamak üzere Londra’ya taşınır. Üç yıllık ilişkisinin ardından seks ve uyuşturucunun dibine vuran ve kendisine HIV teşhisi konulan Saar, hayatını gözden geçirmeye karar verir. Artık ailesinin yerine geçmiş olan Londra Eşcinsel Erkekler Korosu’ndaki arkadaşlarının sıcak desteğiyle İsrail’deki ailesiyle barışmak üzere bir yolculuğa çıkar. Barak ve Tomer Heymann kardeşlerin çekimleri yıllar süren filmi, affetmenin gücünü içten, dürüst ve hassas bir yaklaşımla ele alıyor. 

KuirFest’teki ilk gösteriminde büyük beğeni toplayan Ne Yaptı? (What He Did, 2015) bir kez daha KuirFest izleyicisinin karşısına çıkacak. Jens Michael Schau, çok satan kitaplara imza atmış meşhur bir yazar olan 13 yıllık hayat arkadaşını bir kıskançlık krizi sırasında katleder. Cezasını tamamladığı ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden 7 yıl sonra çıktığında bir karar vermiştir: Kendini ömür boyu yalnızlığa mahkûm edecektir. Jonas Poher Rasmussen’in yönetmenliğini üstlendiği film, DokFilm, Hot Docs ve Queer Lisboa gibi festivallerde gösterilen film,  Selânik Belgesel Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünün sahibi oldu.

ARŞİV-İ LUBUN

Büyük tarih anlatılarına alternatif tarihsellikler yaratma mücadelesi veren bütün egemen olmayanlar gibi lubunyalar da arşivlerin neyi içerdikleri kadar neleri dışarıda bıraktıklarına odaklanıyor. 8 mm ev filmlerinden, tanıdık olduğumuz film sahnelerine sesini ekleyip kendi tarihlerinin peşine düşenlerden, farklı türden arşiv materyalini kolajlayıp yepyeni bir anlatı oluşturan, arşivin kendisini lubunyalaştıran farklı filmlere yer veren ‘arşiv-i lubun’ seçkisi hatırla(t)ma ve unut(tur)ma politikalarına da lubunca bir yanıt arıyor. Seçkinin gösteriminin ardından Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nden Buse Kılıçkaya ve Gani Met ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net