Kulp Davası askeri mahkemeye gönderilmek isteniyor

Kulp Davası askeri mahkemeye gönderilmek isteniyor

Kulp davası olarak bilinen ve 11 kişinin kaybedilmesine ilişkin görülen davada savcı, sanıkların askeri mahkemede yargılanması talebini yineledi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 1993 yılında 11 sivilin kaybedilmesine ilişkin devam eden Kulp davasının 14. duruşması, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya müştekilerin yakınları, avukatları ile dönemin Bolu Dağ Komando Tugay Komutanı sanık Yavuz Ertürk de katıldı.

Mahkeme başkanı önceki celsede Kulp Emniyet Müdürlüğü’nden zorla kaybettirilenlerden Ümit Taş’ın gözaltı durumu ile ilgili yazının geldiği ve yazıda böyle bir ismin emniyet müdürlüğü kayıtlarında bulunmadığını söylemesi üzerine müşteki avukatları bu yazının olduğunu belirterek itiraz etti. Ardından savcı 31 Ekim tarihindeki dosyanın görevsizlik kararı ile askeri mahkemeye gönderilmesi yönündeki talebini tekrarladı. Bunun üzerine konuşan müşteki avukatlarından Erkan Esen, sanığın Genelkurmay Başkanlığı emri ile operasyon başlattığı sözlerini hatırlatarak, yapılan askeri operasyonun 5442 sayılı kanunun 11’inci maddesi kapsamında yapılıp yapılmadığının araştırılmasını istedi. Esen konunun bu yönlü araştırılmasından sonra kararın verilmesi gerektiğini vurguladı.

'O OPERASYONLARDAKİ ASKERLER SUÇLANAMAZ' SAVUNMASI

Ardından sanık Yavuz Ertürk’e söz verildi. Ertürk, savcının mutaalasına katıldığını belirtmekle yetindi. Ertürk'ün avukatı da müvekkilinin katıldığı operasyonların Jandarma Asayiş Komutanlığı'nın bünyesinde ve Valilik kanadı ile yapıldığını belirterek, bugünki operasyonların da hala 5442 sayılı kanunun 11’inci Maddesi’nin d bendine göre gerçekleştiği ve 14 Temmuz 2016 yılında hazırlanan yasal değişikliklerle de geçmişi de kapsayacak şekilde bu kapsamdaki operasyonlarda askerlerin suçlanamayacağını savundu.

Mahkeme, o dönem yapılan operasyonun 5442 sayılı kanun kapsamında yapılıp yapılmadığına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'na ve dönemin OHAL’inin kaldırıldığı gözetilerek İçişleri Bakanlığı’na yazı yazılmasın karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 25 Nisan'a erteledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net