Kerry'den Netanyahu'ya 'İsrail kararı' güvencesi 

Kerry'den Netanyahu'ya 'İsrail kararı' güvencesi 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Netanyahu'ya Ortadoğu Barış Konferansı'nda 'İsrail karşıtı bir karar' alınmayacağı güvencesi verdiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya, Paris'te başlayan 'Ortadoğu Barış Konferansı'nda "İsrail karşıtı bir karar" alınmayacağı yönünde 'güven verdiği' bildirildi. 

Sputnik'in İsrail Kanal 10 televizyonuna dayandırdığı haberine göre, Netanyahu ile telefonda görüşen Kerry, Paris'te başlayan 'Ortadoğu Barış Konferansı'nda 'İsrail karşıtı bir karar' alınmayacağı yönünde güven verdi. 

Netanyahu'yu, ABD yönetiminin bu konferansta "İsrail aleyhindeki herhangi bir kararın engellenmesi için alınan tedbirlere" ilişkin bilgilendiren Kerry'nin, "Konferansın sonuç bildirisinde kullanılan dilin hafifletilmesi ve alınan kararların BM'de İsrail'e karşı kullanılmaması" için de çalışıldığını kaydettiği belirtildi. 

Filistin ve İsrail arasında ilişkileri yeni bir düzeye taşımak ve çıkmaza giren müzakereleri tekrar canlandırmak gerekçesiyle düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı dün Paris’te başladı. 
İsrail-Filistin sorunu çerçevesinde 9 yıldır bu düzeyde düzenlenen ilk konferans olma özelliğine sahip Ortadoğu Barış Konferansı'na 70’e yakın ülkeden temsilci yer alırken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas katılmıyor. 

Konferansa ABD adına katılacak Dışişleri Bakanı John Kerry’nin aynı zamanda konu ile ilgili son zirvesi olacak. Öte yandan, 2010’dan beri bir araya gelmeyen Abbas ve Netanyahu’nun gelecek haftalarda Paris’te görüşmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net