Tarihi Cas Evleri kaderine terk edildi

Tarihi Cas Evleri kaderine terk edildi

Siirt'te, tarihi Cas Evleri yok olmakla yüz yüze.

Siirt’te yaz ve kış aylarına göre iç ısıyı dengeleme özelliğine sahip, çevre dostu olmakla bilinen tarihi Cas Evleri ilgisizlikten dolayı yok olmakla yüzü yüze. Kentin kültürel mirası olan evlerin koruması için yapılan tüm girişimler ise sonuçsuz kalmış durumda.

Siirt’te bulunan ve arkeolojik kazılarda geçmişi 12 bin 500 yıllık gösterilen tarihi Cas Evleri’nin çoğu bakımsızlıktan kültürel dokusunu yitirmekle yüz yüze. Yazın serin, kışın sıcak tutma özelliği ile iklim yapısına uygun evler, kente özgü yapı malzemesi olan Cas (şehir çevresinden sağlanan jipsin -alçı taşı- fırınlarda yakılıp öğütülmesiyle elde edilen bir tür kaba alçı) ile inşa edilmiş. Evler piramit formunda yani tabandan tavana doğru yükseldikçe daralma özelliğine sahip.

Evlerin bir diğer özelliği ise gelen misafirin kadın ya da erkek olduğu çalan zilden anlaşılıyor. Cas Evleri’nin kapısında kadın ile erkek misafirler için biri tiz diğeri tok ses çıkaran iki ayrı tokmak bulunuyor. Kapalı el figürü erkek misafiri simgelerken, açık el figürü ise kadın misafiri simgeliyor. İki ya da üç kattan oluşan bu tarihi evlerin yapımında kullanılan malzemeler çevreye zarar vermeyen maddeler olduğu için aynı zamanda çevre dostu olarak da biliniyor.

Yerel turizmin gelişmesi açısından önemli bir yeri olan Cas Evleri, günümüzde yok olma tehlikesi yaşıyor. Evlerin koruma altına alınması için yurttaşlar tarafından yapılmış birçok girişimin sonuçsuz kaldığı dile getiriliyor. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER siirtcas evleri